X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Miazga" Jerzy Andrzejewski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 20:00
Ta książka stała się legendą jeszcze przed publikacją. Pierwszy fragment "Miazgi", opublikowany w prasie literackiej w roku 1966, stał się autentyczną sensacją.
Audio
Miazga Jerzy Andrzejewski
"Miazga" Jerzy AndrzejewskiFoto: mat. prasowe

W zamyśle autora miała to być powieść z kluczem, domyślano się więc, kto jest kim. Zresztą ostatecznie w "Miazdze" znalazły się portrety kilku postaci przypominających: Kazimierza Dejmka, Gustawa Holoubka, Zbyszka Cybulskiego, a także kilku zaginionych w pomroce dziejów działaczy partyjnych. Pomysł Jerzego Andrzejewskiego był prosty: uwspółcześnić "Wesele". Opisać, jak świat oficjalnej komunistycznej władzy, spotyka się na ślubie aktorskiej pary z elitą artystyczną. Narratorem i głównym bohaterem uczynił pisarz kogoś przypominającego samego siebie. Mimo długoletnich negocjacji okazało się jednak, że cenzura nie zgodzi się na publikację książki. Ostatecznie powieść, która w maszynopisie krążyła po Warszawie, ukazała się w roku 1979 w podziemnym wydawnictwie NOW-a. A jako że komentowała sytuację po marcu '68, wszyscy mieli poczucie, że ten pamflet na warszawskie elity wychodzi kilka lat za późno.