X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Szewcy" Stanisław Ignacy Witkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:20
Najbardziej znany dramat Witkacego, który do tej pory regularnie trafia na deski sceniczne.
Audio
Szewcy Stanisław Ignacy Witkiewicz
"Szewcy" Stanisław Ignacy WitkiewiczFoto: materiały promocyjne

Na przykład w tym sezonie można go zobaczyć w repertuarze dwóch czołowych polskich scen. Tekst został ukończony w roku 1934, ale sztukę wydano dopiero po wojnie. Wystawiono ją jeszcze później, bo w roku 1957. "Szewców" wyreżyserował wtedy Zygmunta Huebner, ale przedstawienie zostało zdjęte zaraz po premierze. Co mogło się nie spodobać komunistycznej cenzurze? Powód podstawowy to pokazanie ciemnej strony rewolucji proletariackiej. Tytułowi "Szewcy" są ciemiężeni przez dyktatora Roberta Scurvy, który przeprowadził zamach stanu wraz ze swoimi "Dziarskimi Chłopcami". Najpierw oddają się niewolniczej pracy, później bezczynności, przeciwko czemu się buntują. Udaje im się wrócić do dawnych zajęć, ale to ich już nie zadowala. Dlatego obalają wszelką władzę. Wszystko na nic, bo w końcu i oni padną ofiarą kolejnej rewolucji przeprowadzonej przez Hiper-Robociarza. Dzięki pracy mechanicznej staną się niepotrzebni.