X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Na wysokiej połoninie" Stanisław Vincenz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:40
Stanisław Vincenz ocalił folklor Huculszczyny dla kolejnych pokoleń. Jego pracę można porównać z tym co wcześniej o góralach tatrzańskich napisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Na kartach książki spotkamy postaci baśniowe, zapisy ludowych podań i legend, a także nieco wyidealizowaną wizję ludzi żyjących poza cywilizacją.
Audio
Na wysokiej połoninie Stanisław Vincenz
"Na wysokiej połoninie" Stanisław VincenzFoto: materiały promocyjne

Niezwykły cykl, którego gatunkowa przynależność jest niejednoznaczna, a kolejne części powstawały na przestrzeni ponad 40 lat. Autor "Na wysokiej połoninie" młodość spędził w okolicach Kołomyi oraz Stryja na dzisiejszej Ukrainie i to tam zafascynowała go kultura Hucułów. Wschodniokarpaccy górale, pochodzenia rusińskiego i wołoskiego, właśnie w Stanisławie Vincenzu doczekali się swojego Homera. Tak pisano jeszcze w latach 30., kiedy ukazał się pierwszy tom cyklu. Rzeczywiście Vincenz ocalił folklor Huculszczyny dla kolejnych pokoleń, mimo że sam nie miał etnicznych związków z regionem. Jego pracę można porównać z tym co wcześniej o góralach tatrzańskich napisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Na kartach książki spotkamy postaci baśniowe, zapisy ludowych podań i legend, a także nieco wyidealizowaną wizję ludzi żyjących poza cywilizacją. To właśnie miałoby sprawić, że są wierni wartościom, a ich życie jest pełne sensu i bliskie naturze.