X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wołanie do Yeti" Wisława Szymborska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:40
Ten tomik, wydany w roku 1957, sama noblistka uważała za swój właściwy debiut.
Audio
Wołanie do Yeti Wisława Szymborska
"Wołanie do Yeti" Wisława SzymborskaFoto: materiały promocyjne

Co prawda wcześniej publikowała dwa zbiory wierszy, pisanych w duchu socrealizmu, ale nie pozwalała ich wznawiać. Słusznie, bo nie wytrzymują porównania z późniejszymi dokonaniami poetki. W "Wołaniu do Yeti" pojawiają się charakterystyczne elementy jej stylu: ironiczny dystans, wyczucie paradoksu, pogodny pesymizm. A jednocześnie jest to poezja doskonała formalnie i bardzo muzyczna, mimo że w zasadzie pozbawiona rymów. Na ten aspekt wierszy Szymborskiej zwrócili uwagę kompozytorzy. Do "Atlantydy" muzykę napisał Grzegorz Turnau. "Nic dwa razy", które stało się jednym z najpopularniejszych polskich wierszy, Maanam wykonywał w wersji rockowej, a Łucja Prus w rytmie bossanovy.