X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Trans-Atlantyk" Witold Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:45
W sierpniu 1939 roku pisarz został zaproszony do udziału w rejsie statku pasażerskiego m/s Chrobry, który inaugurował nowe transatlantyckie połączenie Gdynia - Buenos Aires.
Audio
Trans-Atlantyk Witold Gombrowicz
"Trans-Atlantyk" Witold GombrowiczFoto: mat. prasowe

Kiedy, tuż przed wybuchem wojny, statek odpływał z powrotem do Europy, Gombrowicz postanowił zostać w Argentynie. I to właśnie te wydarzenia stały się kanwą powieści, wydanej w roku 1953, którą wielu historyków literatury uważa za najważniejszą w jego dorobku. Akcja "Trans-Atlantyku" toczy się w pierwszych tygodniach wojny, ale nie ona jest tu najważniejsza. Przede wszystkim obserwujemy starcie "synczyzny" z ojczyzną, czyli nowoczesności z tradycyjną polskością, zastygłą w sarmackich jeszcze formach. Stąd archaiczny język, stylizowany na pamiętniki Paska. Narrator, który nazywa się tak jak autor, styka się nieustannie z groteskowymi rytuałami narodowymi i patriotycznymi. Przez swoje działania sprawia, że stają się jeszcze bardziej groteskowe. "Trans-Atlantyk" to powieść momentami bardzo zabawna, ale z bardzo poważnym przesłaniem.     

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak