X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Lato 1932" Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:30
"Lato 1932", poemat, w którym Eros spotkał się Thanatosem. Miłość i śmierć oraz towarzyszące im metafizyczne lęki to tematyka tych wierszy, które do dziś przemawiają do nas z niezwykłą mocą.
Audio
Lato 1932 Jarosław Iwaszkiewicz
"Lato 1932" Jarosław IwaszkiewiczFoto: mat. prasowe

W historii polskiej literatury niewielu było poetów, którzy tak często i tak radykalnie zmieniali charakter pisma. Jarosław Iwaszkiewicz zaczynał od doskonałych formalnie wierszy skupionych na tematyce sztuki. Szybko jednak odkrył przed czytelnikami nowe oblicze. Tomem przełomowym było wydane w roku 1933 "Lato 1932", poemat, w którym Eros spotkał się Thanatosem. Miłość i śmierć oraz towarzyszące im metafizyczne lęki to tematyka tych wierszy, które do dziś przemawiają do nas z niezwykłą mocą. Te kwestie ludzkość rozważać będzie po wsze czasy i zawsze będą one najważniejszym tworzywem poezji. "Nic nas z sobą nie łączy i nigdy nie złączy,/Za nic w świecie nie można kupić nam jedności,/Każde z nas własną drogą dąży do miłości,/Ja, jak leniwa rzeka — ty, jak strumień rączy. Do widzenia, dobranoc... kiedy się ujrzymy?/Czy się spotkamy w morzu wieczystym i kiedy?/Może, gdy smutnej wiosny miną blade biedy,/Spoczniemy, połączeni mdłym całunem zimy".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak