X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Równanie serca" Julian Przyboś

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 13:10
Wydany rok przed wybuchem wojny zbiór wierszy jest rodzajem podsumowania poetyckich poszukiwań najbardziej utalentowanego poety Awangardy Krakowskiej.
Audio
Równanie serca Julian Przyboś
"Równanie serca" Julian PrzybośFoto: materiały promocyjne

Program tej grupy literackiej opracował Tadeusz Peiper w głośnym manifeście "Miasto, masa, maszyna", który był próbą odpowiedzi na zmiany cywilizacyjne XX wieku. "Minimum słów, maksimum treści" to było hasło awangardystów, do którego stosował się Julian Przyboś. Jego wiersze pełne są skomplikowanych metafor i fascynacji nowoczesnością, co doskonale widać w tomie "Równanie serca". Poeta pokazuje tu niezwykle szeroką paletę zainteresowań. Architektura, przemiany społeczne, wojna domowa w Hiszpanii, obrazy Paryża – wszystko może stać się ciekawym przedmiotem refleksji. Choć w tle często obecna jest tu zbliżająca się katastrofa wojenna. Najważniejsze jest jednak, że znajdziemy tu frazy, zapadające w pamięć. "Powietrze uduszono sztandarami/ Pod wszystkie triumfalne bramy/ zbuntowani podkładają dynamit!"