X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Srebrne orły" Teodor Parnicki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 13:30
Najbardziej znana powieść historyczna o narodzinach państwa polskiego ukazała się w roku 1944 w Jerozolimie. Autor trafił tam razem z armią Andersa, do której wstąpił po uwolnieniu ze stalinowskiego łagru
Audio
Srebrne orły Teodor Parnicki
"Srebrne orły" Teodor ParnickiFoto: materiały promocyjne

Teodor Parnicki kojarzony jest ze sposobem opowiadania opartym na zaburzaniu chronologii, jednak struktura "Srebrnych orłów" jest zdecydowanie bliższa klasycznej powieści niż jego późniejsze książki. Narratorem tej historii jest Aron, opat klasztoru w Tyńcu. Do Polski trafił przez przypadek, wcześniej należał do otoczenia papieża Sylwestra II. To z jego perspektywy obserwujemy czasy króla Bolesława Chrobrego. Akcja powieści koncentruje się wokół wojny z cesarstwem w roku 1015, ale sięga też kilkanaście lat wstecz, do czasów poprzedniego władcy Niemiec. Poza wątkiem czysto historycznym, odnoszącym się do autentycznych wydarzeń, ważny jest w "Srebrnych orłach" element historiozoficzny. Pytania o polską tożsamość i potrzebę własnego państwa z jego symboliką.