X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Widnokrąg" Wiesław Myśliwski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:40
Historia zaczyna się od opisu wspólnego zdjęcia ojca i syna. To on, Piotruś, będzie snuł swoją opowieść o dorastaniu, utracie, wojnie, relacjach z najbliższymi, fascynacji komunizmem, a w końcu o dojrzewaniu i miłości, zakończonej małżeństwem. Najpierw bohater mówi z perspektywy dziecka, później młodzieńca, na koniec dorosłego.
Audio
Widnokrąg Wiesław Myśliwski
"Widnokrąg" Wiesław MyśliwskiFoto: materiały promocyjne

Nie ma w polskiej literaturze wielu udanych powieści inicjacyjnych, "Widnokrąg" należy do najlepszych. Historia zaczyna się od opisu wspólnego zdjęcia ojca i syna. To on, Piotruś, będzie snuł swoją opowieść o dorastaniu, utracie, wojnie, relacjach z najbliższymi, fascynacji komunizmem, a w końcu o dojrzewaniu i miłości, zakończonej małżeństwem. Najpierw bohater mówi z perspektywy dziecka, później młodzieńca, na koniec dorosłego. W finale widzimy inne zdjęcie. Tym razem to Piotr jest ojcem, a obok stoi syn Paweł. To jest właśnie widnokrąg ludzkiego życia. Jego koło w końcu się zamknie. Jeśli po 1989 roku komuś udało się napisać wielką epicką powieść, to właśnie Wiesławowi Myśliwskiemu. W "Widnokręgu" zawarł sumę najważniejszych ludzkich doświadczeń. Do tego rzecz napisana jest świetną polszczyzną - prostą, pozbawioną stylistycznych ornamentów, zrozumiałą. Ale jednocześnie czuje się w tym tekście językową wirtuozerię autora. Książka zachwyciła krytyków i publiczność. Zdobyła też pierwszą w historii Nagrodę Literacką "Nike".