Niepodległa 2018

Polscy architekci w Baku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 06:00
Odległa o przeszło dwa i pół tysiąca kilometrów od Warszawy stolica Azerbejdżanu, Baku, jest – pod względem historycznego układu urbanistycznego – miastem właściwie polskim. Fakt ten to zasługa polskich architektów, którzy – podobnie jak w peruwiańskiej Limie – tworzyli nowoczesne miasto od podstaw.
Audio
  • "Życie i dokonania Witolda Zglenickiego" z cyklu Ludzie Niepodległości; autor: Katarzyna Jankowska; gość: dr Jolanta Załęczny. (PR, 09.07.2018)
  • "Azerbejdżan" z cyklu Daleko stąd; autor: Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek; gość: Wojciech Górecki, dr Konrad Zasztoft, (PR,15.09.2013)
  • "Polska nostalgia w Azerbejdżanie" (PR, brak daty)
Budynki polskich architektów w Baku - kolaż
Budynki polskich architektów w Baku - kolażFoto: Polskie Radio/Szymon Gołąb

W początkach dwudziestego wieku czynnymi architektami Baku byli: Józef Płoszko, Józef Gosławski, Eugeniusz Skibiński, Kazimierz Skórewicz i inni. Działo się to w czasie, kiedy Witold Zglenicki – jeden z największych mecenasów polskiej nauki – wynalazł metodę podwodnego wydobycia ropy naftowej czyniąc z Baku naftowe Eldorado.

 

Historia odzyskania niepodległości przez Azerbejdżan to także rok 1918. Potem nastała dla tego kraju, znacznie dłuższa niż w Polsce, niewola sowiecka. Wysłuchajmy archiwalnych nagrań o polskich znakach w odległym Baku – wyraźnych, pomimo iż dziś mieszka tam niewielu Polaków, którzy na ojczyznę patrzą podobno wyłącznie przez pryzmat sentymentów.