X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00

Rzeź wołyńska

Więcej

Wspomnienia świadków

Przeżyłem tam piekło

play_circle_outline

- Calutka wieś była wyrżnięta, kobiety rozprute brzuchy, mężczyźni głowy odcięte, a małe dzieci na kołki nawsadzane - mówił Wacław Gąsiorowski. Wspomnienia świadków. (PR, 2016)

Wszystkich zabili

play_circle_outline

- Podszedł i uderzył ciotkę Irenę siekierą w głowę. Do mnie strzelali, dostałem pod pachę - wspominał Bolesław Ćwinarowicz. (PR, 2013)

Podźgali mnie nożem

play_circle_outline

- Wszystko płonęło. Słyszałam krzyki, straszny jęk mamy. Widziała, jak sąsiadce odrąbali siekierą głowę. A tatusia nie poznałam, zdarli z niego skórę - wspomnienia Ireny Gajowczyk. (PR, 2013)

Wołyńskie łuny

play_circle_outline

Wspomnienia mieszkańców Porycka, miasteczka położonego 30 km od Włodzimierza Wołyńskiego. Reportaż Antoniego Szybisa.  (PR, 2.11.2003)

Śni mi się wieś dzieciństwa

play_circle_outline

- Oprócz mnie i mojej siostry Ukraińcy zabili około 60 osób z mojej rodziny – mówił Stanisław Kowalski. (PR, 12.03.2017)

To nie byli ludzie

play_circle_outline

- Trudno wypowiedzieć to, co się działo, jeden pisk, wrzask, krzyk, dzieci wystrzelane, chodzili po matkach, po trupach, dobijali – mówił Stanisław Bzymek. (PR, 11.07.2013)

Trudno opisać, co się działo

play_circle_outline

- Z pociętych sióstr przewieszonych przez parapet spływała krew – wspomnienia dwojga ocalonych z Równego i z Rokitnianki na Wołyniu. (PR, 11.07.2013)

Tyle lat obok siebie

play_circle_outline

- Nikt nie wierzył, że to się może stać. Jeden drugiemu mówił, że to nieprawda – wspominał Aleksander Pradun ze wsi Ostrówka, gmina Huszcza, woj. wołyńskie. (PR, 11.07.2013)

Pamiętny dzień 11 lipca

play_circle_outline

- Ludzie zaczęli wychodzić z kościoła i w tym momencie rozpoczęła się strzelanina. Krzyk mordowanych i rannych ciągle mi się śni - mówił Stanisław Filipowicz. (PR, 20.08.2009)

Domy popalone, wszędzie zgliszcza

play_circle_outline

- Ukraińcy mówili: "Na górze pierogi, a na dole kasza. Uciekajcie Polacy, Ukraina nasza" - wspominał świadek wydarzeń, Stefan Wiechnik. (PR, 12.06.2013)

Więcej dźwięków

kulisy zbrodni

Korzenie zbrodni

Nie sposób pojąć tak niewyobrażalnej zbrodni, jaką była rzeź wołyńska, bez nakreślenia krajobrazu polityczno-społecznego ...

Więcej

Czystka etniczna

"Krwawa niedziela" na Wołyniu 11 lipca 1943 była to seria napadów członków UPA na ludzi w czasie mszy świętych w ...

Więcej

prof. Grzegorz Motyka, historyk:

-  To nie były działania spontaniczne. To była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne.

Więcej

Ewa Siemaszko, historyk:

- Polacy byli mordowani zbiorowo i pojedynczo. Było to ludobójstwo barbarzyńskie. Marzeniem była śmierć od kuli, a nie przy pomocy narzędzi gospodarkich.

Więcej

wspomnienia świadków

Polsko-ukraiński spór o historię

play_circle_outline

- W kwestii zbrodni wołyńskiej trudno o polsko-ukraiński konsensus, zwłaszcza w sferze politycznej – mówił dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PR24, 12.07.2017)

Wołyń skąpany we krwi

play_circle_outline

- Nie ulega wątpliwości, że była to zorganizowana akcja, wydawano rozkazy - mówił historyk, prof. Michał Tomecki. (PR, 16.02.2016)

Rzeź była zorganizowana

play_circle_outline

- Dokonywali jej miejscowi chłopi, zmobilizowani przez członków UPA. Ich dziełem były te potworne mordy przy pomocy narzędzi gospodarczych - wyjaśniała Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

"Śmierć Lachom"

play_circle_outline

- Dla nacjonalistów ukraińskich najgorszym wrogiem byli Polacy, których uważano za głównych przeciwników niepodległej Ukrainy - wyjaśniała dr Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

Prace nad poznaniem prawdy

play_circle_outline

- Dla polskich historyków oczywiste jest, że było to ludobójstwo, działanie z pobudek etnicznych – mówił historyk, prof. Wojciech Polak. (PR24, 8.07.2018)

Przeszłość to fakt

play_circle_outline

- Ukraincy są rozdarci między narracją komunistyczną i nacjonalistyczną - mówił Roman Kabaczij, historyk. (PR, 2013)

Wołyń
Section01

Rocznica rzezi wołyńskiej w polskim radiu

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości ...

"Wyjątkowo trudna rocznica". Politycy o zbrodni wołyńskiej

- Powinniśmy wspierać państwowość ukraińską - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Ryszard Czarnecki (PiS). - Musimy być uwrażliwieni na słowa, które ...

Prezydent: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, było ludobójstwo

- Oczekuję prawdy historycznej: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, dochodziło tam do ludobójstwa na Polakach - oświadczył prezydent Andrzej ...

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Komentarze

- Na gruncie bardzo trudnej przeszłości, powinniśmy budować porozumienie i odkręcać ochłodzone relacje polsko-ukraińskie – mówił w „Debacie dnia" Polskiego ...

"Polsko-ukraińskie pojednanie musi być oparte na prawdzie"

O potrzebie pamięci o ludobójstwie i polsko-ukraińskim pojednaniu opartym na prawdzie mówili uczestnicy warszawskich obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli. W ...

Section025