Teatr Polskiego Radia

"Próba" Pierre’a de Marivaux - premiera w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 19:00
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" nadamy radiową adaptację sztuki "Próba" Pierre’a de Marivaux - w nowym polskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Adaptacja i reżyseria Edwarda Wojtaszka.
Audio
  • Edward Wojtaszek opowiada o słuchowisku na podstawie dramatu "Próba" Pierre'a de Marivaux (Dwójka, 2013 rok)
Fragment portretu Pierrea de Marivaux Louis-Michela van Loo (1743)
Fragment portretu Pierre'a de Marivaux Louis-Michela van Loo (1743)Foto: Wikimedia/CC

Marivaux znany jest przede wszystkim jako autor pełnych wdzięku i dowcipu komedii, obracających się wokół problemu rodzącej się miłości, zadziwiających bogactwem pomysłów i subtelnością analizy psychologicznej. "Próba", wystawiona po raz pierwszy w 1740 r., jest jedną z najpopularniejszych sztuk francuskiego dramaturga.

- Miałem dwa dobre powody, by sięgnąć po sztukę Marivaux - powiedział Edward Wojtaszek, reżyser słuchowiska. - Po pierwsze ten dramaturg jest słabo znany w Polsce, a wart tego, by go przybliżyć publiczności. Drugim powodem jest przekład Jerzego Radziwiłłowicza, pierwsze tłumaczenie "Próby" na język polski - dodał.
Reżyser zwrócił uwagę, że "Próba" napisana jest jako komedia, ale to bardzo zwodnicze. - Ten tekst jest niesłychanie okrutny - mówił. - Próbie zostanie poddana bardzo młoda osoba i będzie to próba związana z miłością. Tej próbie poddaje ją jej ukochany. Jest to bardzo brutalne. Mimo że sztuka wydaje się komedią, dotyka bardzo głęboko spraw uczuć ludzkich - powiedział.

***

Pierre de Marivaux - "Próba" w przekładzie Jerzego Radziwiłowicza

Adaptacja i reżyseria: Edward Wojtaszek

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Tomasz Bajerski

Obsada: Irena Jun (Pani Argante), Wiktoria Gorodeckaja (Andżelika, jej córka), Joanna Halinowska (Liza, służąca), Paweł Ciołkosz (Lucidor, zakochany w Andżelice), Marcin Hycnar (Frontin, służący Lucidora), Jerzy Radziwiłowicz (Pan Błażej, młody miejscowy gospodarz)

15 grudnia (niedziela), godz. 19.00

Słuchowisko nagrane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.