Teatr Polskiego Radia

Słuchowisko Radia Kraków na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 19:00
W sobotę o godz. 19.oo premiera na antenie ogólnopolskiej słuchowiska Sebastiana Majewskiego i Jana Klaty pt. "Nietoty". Sebastian Majewski za scenariusz tego słuchowiska otrzymał nagrodę na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

 

Autor:
Sebastian Majewski

Reżyser:
Jan Klata, Ewa Ziembla (asystentka reżysera)

Realizator:
Wojcieh Gruszka

Opracowanie muzyczne:
Jan Klata

Obsada:
Roman Gancarczyk (Witalis Wieder), Adam Nawojczyk (Włodzimierz Ilicz Lenin), Katarzyna Krzanowska (Wolna Elektrona)

Projekt jest surrealny, wychodzi od konkretnego zdarzania historycznego, od współpracy górali podhalańskich z Niemcami w trakcie II wojny światowej. To jednak nie jest teatr faktu ani rozliczeniowy. Ważniejsze jest zastanowienie się nad szerszym kontekstem tego procesu kolaboracji konkretnej grupy. Także odnośnie kolaboracji innych, skąd się ona bierze. Ze strachu? To skomplikowane procesy. Nie można jednoznacznie oceniać, czy współpraca Górali była haniebna, czy to uratowało Podhale przed pacyfikacją – mówi autor Sebastian Majewski.

 

SEBASTIAN MAJEWSKI – reżyser teatralny, dramaturg, scenograf i aktor, stały współpracownik Jana Klaty (wspólnie zrealizowali m.in. Ziemię obiecaną Władysława Reymonta, Wesele hrabiego Orgaza Romana Jaworskiego, Koprofagi wg Josepha Conrada, Do Damaszku wg Augusta Strindberga). Zanim trafił do Krakowa był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W tym czasie spektakle realizowali tam Paweł Demirski, Monika Strzępka, Sylwia Chutnik, Marcin Liber, Małgorzata Głuchowska, Katarzyna Raduszyńska, Krzysztof Garbaczewski i Piotr Ratajczak, a wałbrzyska scena została uznana za najbardziej innowacyjną w Polsce. Od 1 stycznia 2013 roku Sebastian Majewski jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Laureat wielu nagród m.in. w 2009 roku za dramaturgiczne opracowanie tekstu przedstawienia Trylogia w reż. Jana Klaty (XXXIV Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska)

JAN KLATA – reżyser teatralny i dramaturg, jeden z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych twórców polskiego teatru ostatnich lat. Studiował na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST i Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Był asystentem Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupy. Pierwszą samodzielną realizacją teatralną Klaty był spektakl Rewizor Mikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2003). Utwór ten zrealizowano również jako spektakl telewizyjny. W 2003 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę Uśmiech grejpruta, którą prezentował wcześniej w formie warsztatów podczas Wrocławskiego Forum Dramaturgii Współczesnej – Eurodrama 2002. Zrealizował wiele głośnych spektakli, wystawianych na polskich i zagranicznych scenach teatralnych, m. in. ...córkę Fizdejki, Sprawę Dantona, Oresteję, Trylogię, Ziemię obiecaną, Utwór o Matce i Ojczyźnie, Hamleta, Do Damaszku, Króla Edypa. Jest laureatem wielu nagród teatralnych, głównie za reżyserię i spektakl (m.in. za Sprawę Dantona, Trylogię, Szajbę, Utwór o Matce i Ojczyźnie, Titusa Andronicusa). W 2006 roku otrzymał Paszport „Polityki” za „nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów”. Od 1 stycznia 2013 roku jest dyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie.