Polskie Radio
Section05
Jan Klata

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat

Narodowy arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" to jedna z najważniejszych sztuk w historii polskiego teatru. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. W przedwyborczą sobotę, 14 października, miała premierę najnowsza interpretacja "Wyzwolenia", które na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże przedstawił jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów: Jan Klata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stanisław Wyspiański premiera Jan Klata Michał Żołądkowski Trójka

100 lat Teatru Nowego w Poznaniu. "Sen nocy letniej" od nowa "połamany" przez Jana Klatę

Teatr Nowy w Poznaniu świętuje 100-lecie swego istnienia. Zainaugurował działalność 15 września 1923 roku i dokładnie wiek później uczci ten fakt premierą "Snu nocy letniej" Szekspira w reżyserii Jana Klaty. Czyli klasyka, ale odczytana na nowo. A do tego imponujące, trzytomowe wydawnictwo poświęcone historii poznańskiego Teatru Nowego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Poznań premiera William Szekspir Jan Klata jubileusz Katarzyna Cygler Trójka

"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Reżyser teatralny Jan Klata, w spektaklu stworzonym na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, zapewnia widzom efektowną konfrontację dobra i zła. Sztuka do zobaczenia w Nowym Teatrze w Warszawie, opowiedzieli o niej w Polskim Radiu 24 sam reżyser oraz scenograf Justyna Łagowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TEATR Jarosław Iwaszkiewicz Kościół i kultura Jan Klata Warszawa chrześcijaństwo Polskie Radio 24 Nowy Teatr

"Dług - pierwsze 5 tysięcy lat” w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie

- Hasło "dług" jest na tyle wieloznaczne, że nie wiadomo od czego zacząć, ale zacząłbym od aktorów. To artyści, którzy do niedawna byli gwiazdami Starego Teatru, a następnie wszyscy odeszliśmy z Krakowa i mieliśmy okazję wrócić, spłacając tym samym dług wobec publiczności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Klata, reżyser spektaklu "Dług - pierwsze 5 tysięcy lat". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Kraków spektakl Jan Klata

Rosja: polski reżyser wystąpił w obronie więzionego artysty

W Petersburgu polski reżyser stanął w obronie rosyjskiego kolegi. Przyjmując w trakcie Międzynarodowego Forum Kultury Europejską Nagrodę Teatralną, Jan Klata skrytykował rosyjskie władze za przetrzymywanie w areszcie domowym Kiriła Sieriebriennikowa. W Moskwie trwa proces rosyjskiego artysty i jego współpracowników, którzy zostali oskarżeni o malwersacje finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Jan Klata TEATR