Teatr Polskiego Radia

Legendarne słuchowisko na 90. urodziny Andrzeja Wajdy w Radiu Kraków

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 02:00
Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, znakomity reżyser teatralny, laureat Oscara – Andrzej Wajda – 6 marca będzie obchodził jubileusz 90. urodzin. Z tej okazji Radio Kraków przypomni legendarne radiowe słuchowisko „Z biegiem lat, z biegiem dni” – na antenie od 29 lutego do 6 marca o godz. 22.05, codziennie jeden odcinek.
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: PAP/Adam Warżawa

"Dla nas jubileusz Andrzeja Wajdy to nie tylko jubileusz  jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina i teatru, ale również jednego z najwybitniejszych Krakowian, dlatego też z tej okazji  pragniemy przypomnieć  naszym słuchaczom słuchowisko "Z biegiem lat, z biegiem dni..." - dzieło wybitne i monumentalne, ale równocześnie  na wskroś krakowskie, ukazujące 40 lat historii  Krakowa i  - jak określali to krytycy - prawdziwego  "ducha krakowskości" - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków.  - Chcielibyśmy, aby zbliżający się  jubileusz Andrzeja Wajdy,  był też niecodzienną okazją  do posłuchania w radiu znakomitych tekstów literackich w  świetnej adaptacji oraz w interpretacji prawdziwej arystokracji  polskiego teatru.”

„Z biegiem lat, z biegiem dni” to historia Krakowa od 1873 do 1914 roku - aż do dnia wybuchu I wojny światowej, kiedy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Akcja toczy się w ciągu 40 lat ukazując Kraków, jego postacie autentyczne, m. in.: Michała Bałuckiego, Stanisława Przybyszewskiego, Gabryelę Zapolską oraz fikcyjne, m. in.: państwo Chomińscy, Dulscy, Fikalski, Relski, Boreński, Bronik. Najbardziej wyeksponowany jest okres młodopolski, czyli wątek krakowskiej cyganerii i przybyszewszczyzny, a także postawy Polaków wobec ruchu niepodległościowego krótko przed wybuchem I wojny światowej.

Andrzej Wajda spektakl „Z biegiem lat, z biegiem dni...” zrealizował w Starym Teatrze w 1978 roku, w tym samym roku zaprezentowany został on w Radiu Kraków w formie 7-częściowego, radiowego słuchowiska. W rolach głównych usłyszymy czołówkę aktorów Starego Teatru m.in. Annę Polony, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Izabele Olszewską, Jerzego Trelę, Jerzego Stuhra i Tadeusza Huka.

Słuchowisko „Z biegiem lat, z biegiem dni...” codziennie od 29 lutego do 6 marca o godz. 22.05 na antenie Radia Kraków.
Adaptacja: Andrzej Wajda, Joanna Olczak-Ronikier, Romana Bobrowska.

Reżyseria: Andrzej Wajda, Anna Polony, Romana Bobrowska.

jd/materiał nadesłany z Radia Kraków