Polskie Radio
Section05
Andrzej Wajda

Lata 1973-1974, pierwszy Maluch i triumf piłkarzy w Monachium

Kosztował 69 ówczesnych tysięcy złotych, tzn. prawie 20 średnich pensji. Na giełdzie samochodowej 110 tysięcy złotych. W połowie 1973 roku w fabryce w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego Fiata 126p. Był nazywany Maluchem i na lata stał się najpopularniejszym samochodem w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  1973 fiat 126p Stefan Wyszyński Kazimierz Górski historia Polski Andrzej Wajda festiwal filmowy w Gdyni ZSRR Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Prof. Lubelski: Andrzej Wajda szybko wyczuł talent w Oldze Tokarczuk

- Krystyna Zachwatowicz, żona Andrzeja Wajdy, bardzo duża czytała i podsuwała talenty mężowi, który zawsze próbował wyłowić we współczesnej literaturze jakichś zdolnych współpracowników. Miał w pamięci ten model Jerzego Andrzejewskiego, jednak nigdy więcej z żadnym pisarzem już mu się tak świetnie nie współpracowało - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski, autor opracowania korespondencji między reżyserem i Olgą Tokarczuk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Olga Tokarczuk Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KULTURA listy

P. Młynarska: Andrzej Wajda mógł przeprosić, wybrał inaczej

- Andrzej Wajda miał możliwość powiedzenia choćby na przykład: "Popełniliśmy błąd. Źle się stało. Przepraszam". Mógł do mnie zadzwonić i porozmawiać. Mógł zapytać, jak się miewam i jakie naprawdę były konsekwencje tego, co się wydarzyło. Wybrał inaczej - napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Aktorka odniosła się do swoich słów o tym, do czego wiele lat temu zmusił ją na planie filmowym znany reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Paulina Młynarska POLSKA

Młynarska oskarża Wajdę za scenę seksu, gdy miała 14 lat

- Dlaczego nikt, w kilkudziesięcioosobowej ekipie złożonej z dorosłych ludzi, nie zaprotestował? Dlaczego nikt nie powiedział: "Chwila, co wy wyprawiacie? To przecież jest dziecko! Nie można tak po prostu odurzyć dziecko, rozebrać i zaciągnąć przed kamerę, żeby udawało, że uprawia seks, o którym jeszcze nie ma najmniejszego pojęcia!" - napisała Paulina Młynarska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Wajda Paulina Młynarska