Teatr Polskiego Radia

Zmarł Gustaw Lutkiewicz - aktor charakterystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Nie żyje aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i radiowy Gustaw Lutkiewicz. Występował głównie w rolach drugoplanowych i epizodycznych, ale wyrazistych i zapadających w pamięć widza i słuchacza. Przez wiele lat kreował postać Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej " W Jezioranach" Miał 92 lata. 
Serial telewizyjny  Złotopolscy (odcinek 561 - 568). Na zdjęciu aktor Gustaw Lutkiewicz
Serial telewizyjny " Złotopolscy" (odcinek 561 - 568). Na zdjęciu aktor Gustaw LutkiewiczFoto: PAP/TVP/PAP- Jacek Urbaniak

Jego córka, Katarzyna Lutkiewicz, opublikowała na Facebooku wpis "Żegnaj Tato...", dodając czarno-białe zdjęcie ojca.

Gustaw Lutkiewicz urodził się 29 czerwca 1924 roku w Kownie. W 1949 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

TVP

Występował na deskach Teatru Nowego i Teatru 7.15, a także na scenach warszawskich: Teatru Dramatycznego, Teatru Powszechnego i Teatru Narodowego. Można go było również zobaczyć w Teatrze Telewizji.

Zagrał w ponad stu filmach, między innymi w "Ogniem i mieczem" czy "C.K. Dezerterach". Pojawił się także w serialach "Stawka większa niż życie", "Złotopolscy", także "Alternatywy 4" - jako prezes spółdzielni mieszkaniowej.

Często występował w słuchowiskach radiowych. W 1994 roku otrzymał "Złoty Mikrofon" za wybitne osiągnięcia w twórczości radiowej, wieloletnią współpracę z Teatrem Polskiego Radia i kreację Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej "W Jezioranach".

Zmarły był też cenionym odtwórcą ballad Bułata Okudżawy (m.in. słynna "Modlitwa" z lat 60.).

31 sierpnia 2010 roku wycofał się z życia artystycznego z uwagi na postępującą utratę wzroku.

kk