Teatr Polskiego Radia

Prapremiera "Filokteta" w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 03:10
"Filoktet" to druga część trylogii trojańskiej i jedna z ostatnich tragedii Sofoklesa, wystawiona, gdy autor miał około 87 lat. Mniej znana, cieszyła się zawsze wielkim uznaniem retorów i poetów. Po raz pierszy usłyszymy "Filkoteta" w radiu. Adaptację tragedii w przekładzie Antoniego Libery przygotował Mariusz Malec. Zapraszamy już w niedzielę, jak zwykle tuż po godz. 17.oo. W roli tytułowej Jerzy Radziwiłowicz.

Tragedię Sofoklesa "Filoktet" wystawiono po raz pierwszy 2426 lat temu. Autor miał wtedy 87 lat. To jedno z ostatnich dzeł Mistrza. Nigdy nie wystawione w Polsce w całości. Fabułę zaczerpnął autor z Iliady. Jest to historia właściciela łuku Heraklesa, legendarnego Filokteta, którego Grecy płynący na Troję chorego porzucili na bezludnej wyspie, a potem, kiedy stał się niezbędny, podstępem stamtąd zabrali. Temat ten podejmowali wcześniej Ajschylos i Eurypides, ale ich dzieła się nie zachowały. Wersja Sofoklesa uchodziła za najdoskonalszą i wygrała w agonie tragicznym

Mariusz Malec przygotował adaptację radiową dramatu na podstawie przekładu Antoniego Libery. W tytułowej roli wystąpił Jerzy Radziwiłowicz, postać Neoptolema stworzył Paweł Paprocki. Towarzyszą im: Jerzy Schejbal (Odys), Kacper Kuszewski (Kupiec), Marek Barbasiewicz (Herakles). Chór tworzą: Monika Dryl, Anna Lobedan, Monika Węgiel i Aleksandra Prykowska-Malec. Chór przygotował i poprowadził Kacper Kuszewski.


Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Prykowska-Malec, Kacper Kuszewski, Anna Lobedan, Monika Dryl, Monika Węgiel, Mariusz Malec i Andrzej Brzoska, fot. K. Sielicki Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Prykowska-Malec, Kacper Kuszewski, Anna Lobedan, Monika Dryl, Monika Węgiel, Mariusz Malec i Andrzej Brzoska, fot. K. Sielicki

Antoni Libera, autor najnowszego tłumaczenia, tak pisał we wstępie do tragedii "Chciałem uczynić "Filokteta" dziełem na powrót żywym, w mistrzowski sposób poruszającym problemy, które jak najbardziej obchodzą, a nawet pasjonują współczesnych ludzi - szczególnie w Polsce, gdzie kwestie niewyrównanej krzywdy, zdrady, braku sprawiedliwości i niemożności wybaczenia sa aktualne jak nigdzie indziej".

Sofokles: Filoktet

Przekład: Antoni Libera

Reżyseria: Mariusz Malec

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka i przygotowanie chóru: Kacper Kuszewski

Obsada:

Jerzy Radziwiłowicz – Filoktet

Jerzy Schejbal – Odyseusz

Paweł Paprocki –Neoptolem, syn Achillesa  

Kacper Kuszewski – Kupiec

Marek Barbasiewicz – Herakles

Chór: Monika Węgiel, Monika Dryl, Anna Lobedan, Aleksandra Prykowska-Malec

Kacper Dąbrowski (gra na flecie)

***

Słuchowisko w Jedynce już w niedzielę, 5 marca, o godz. 17.10. Zapraszamy!

jd