Polskie Radio
Section05
Sofokles

"Antygona" Sofoklesa. Antyczny dramat niezmiennie aktualny " [POSŁUCHAJ]

"Antygona" to jeden z siedmiu zachowanych dramatów Sofoklesa, należący do tzw. cyklu tebańskiego. W pierwszej części cyklu, "Królu Edypie", poznajemy tytułową bohaterkę – córkę Edypa, która ma siostrę i dwóch braci. Antygona występuje również w "Edypie w Kolonos", tragedii opisującej ostatnie chwile życia jej ojca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Sofokles pr poleca Antoni Libera Mariusz Malec Mikołaj Trzaska Andrzej Brzoska Lidia Sadowa magdalena różczka Stanisław Brejdygant

"Król Edyp". Jacek Raginis-Królikiewicz i jego apokaliptyczna wersja opowieści o zarazie

– Zaraza, którą przeżył Edyp i pandemia, którą my przeżyliśmy, to zjawiska z kategorii "czarny łabędź". Nie da się ich przewidzieć, a radykalnie zmieniają życie społeczne i osobiste wielu osób – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz. Spektakl "Król Edyp" w jego reżyserii otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Katarzyna Cygler Sofokles

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie słuchowisko Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

"Antygona". Premierowe słuchowisko w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

- Plejada znakomitych aktorów stworzyła uniwersalny świat, w którym toczy się iście filozoficzny dyskurs na tematy: wyższości praw boskich nad ziemskimi, niebezpieczeństwa pychy przenikającej władzę, wreszcie klątwy, która idzie przez pokolenia z Labdakidami - mówi o słuchowisku "Antygona" reżyser Mariusz Malec. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania premierowego słuchowiska stworzonego na podstawie dramatu Sofoklesa.
Zobacz więcej na temat:  Sofokles słuchowisko

Dominika Kluźniak jako Elektra. Radiowa premiera słuchowiska Mariusza Malca. Zapraszamy!

Mariusz Malec, reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy, pod koniec 2017 roku postanowił zmierzyć się z kolejną tragedią Sofoklesa w tłumaczeniu Antoniego Libery. Po "Królu Edypie" i "Filoktecie" przyszedł czas na realizację "Elektry". Do udziału w produkcji zaprosił znakomitych aktorów. Ich głosy usłyszymy już w sobotę 17 lutego krótko po godz. 21.oo. Zapraszamy do radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Antoni Libera Sofokles

Prapremiera "Filokteta" w Teatrze Polskiego Radia

"Filoktet" to druga część trylogii trojańskiej i jedna z ostatnich tragedii Sofoklesa, wystawiona, gdy autor miał około 87 lat. Mniej znana, cieszyła się zawsze wielkim uznaniem retorów i poetów. Po raz pierszy usłyszymy "Filkoteta" w radiu. Adaptację tragedii w przekładzie Antoniego Libery przygotował Mariusz Malec. Zapraszamy już w niedzielę, jak zwykle tuż po godz. 17.oo. W roli tytułowej Jerzy Radziwiłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Antoni Libera Sofokles