Teatr Polskiego Radia

Laureaci Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 16:00
Słuchowisko "Lilla Weneda" według dramatu Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP "Posprzątane" według sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017".
Audio
  • Relacja z gali kończącej Festiwal "Dwa Teatry" (Kulturalna Jedynka)
Laureaci i współtwórcy słuchowisk i spektakli Polskiego Radia i Telewizji, na gali Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2017
Laureaci i współtwórcy słuchowisk i spektakli Polskiego Radia i Telewizji, na gali Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"Foto: PAP/Adam Warżawa

Gala finałowa festiwalu odbyła się 21 czerwca br. w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody główne walczyło 13 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz 8 produkcji radiowych dla dzieci i młodzieży

czytaj więcej
dwa teatry 2017 510.jpg
Festiwal "Dwa Teatry"

Reżyser spektaklu "Posprzątane", Agnieszka Lipiec-Wróblewska, po odebraniu nagrody podkreśliła, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy pracowali przy spektaklu, zarówno dla aktorów Agaty Kuleszy, Dominiki Kluźniak, Aleksandry Koniecznej, Wiktorii Gorodeckiej i Piotra Adamczyka jak i dla realizatorów i scenografów. - Było to dość dynamiczne i wybuchowe spotkanie, bo spotkaliśmy się w pracy po raz pierwszy - dodała.

Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach. Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za przedstawienie "Listy z Rosji” zrealizowane na podstawie książki Astolphe'a de Custine'a. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska "Lento Rubato" uhonorowano Annę Wieczur-Bluszcz.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w "Lilli Wenedzie". Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu "Goła Baba".

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w "Ten jeden moment przed świtem". Za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk za role w spektaklach "Posprzątane" oraz "Listy z Rosji". Za nieobecnego laureata nagrodę odebrali reżyserzy.


dałkowska pap 1200.jpg
Ewa Dałkowska: na stare lata zamierzam zostać radiowcem

Za zdjęcia w spektaklu telewizji "Posprzątane" nagrodę otrzymał operator Jan Holoubek. Konkursowe spektakle oceniało w tym roku jury pod przewodnictwem aktorki Grażyny Barszczewskiej. W składzie sędziowskim znaleźli się także pianista, kompozytor i aranżer Włodek Pawlik, scenarzysta i reżyser filmowy Maciej Pieprzyca, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz reżyser, scenograf i grafik Janusz Wiśniewski.

Słuchowiska teatralne oceniali, pod przewodnictwem kompozytora Piotra Mossa, medioznawcza i teoretyk radia Joanna Bachura-Wojtasik, aktor i reżyser Krzysztof Gordon, pisarz i tłumacz Antoni Libera oraz aktor i reżyser Henryk Rozen.

Nagroda specjalna

Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymali w tym roku Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl Teatru Telewizji "Listy z Rosji" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Za najlepsze słuchowisko publiczność uznała „Nie jestem wielbłądem”, którego autorem i reżyserem jest Marcin Troński.

W trakcie tegorocznych "Dwóch Teatrów" odbył się już po raz drugi konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko "Labirynt" według tekstu Grzegorza Kasdepke i w reżyserii Waldemara Modestowicza.

***

A oto wykaz laureatów i fundatorów wszystkich nagród radiowych w obu kategoriach słuchowisk:

Jury w składzie: Piotr Moss – przewodniczący, Joanna Bachura-Wojtasik, Krzysztof Gordon, Antoni Libera, Henryk Rozen, po wysłuchaniu 26 słuchowisk nominowanych do finału festiwalowego przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska otrzymuje „Lilla Weneda” według dramatu Juliusza Słowackiego:

za adaptację – Dariusz Błaszczyk, Iwona E. Rusek

za reżyserię – Dariusz Błaszczyk

za realizację akustyczną – Paweł Szaliński

za realizację muzyki – kompozytorzy: Maciej Filipczuk , Michał Żak, Jacek Hałas,

wykonawcy: Barbara Songin, Katarzyna Timingeriu, Zofia Barańska.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.

GRAND PRIX ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowisk zgłoszonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia otrzymują:

- Jerzy Janusz Fąfara, autor słuchowiska „A był wśród nich jeden Samarytanin” zgłoszonego przez Radio Rzeszów,

- Sylwester Woroniecki, autor i reżyser słuchowiska „Świadectwo - Piątka z Poznania” zgłoszonego przez Radio „Merkury” Poznań i Polskie Radio Szczeci.

Nagrodę ufundował Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nagrodę za reżyserię słuchowiska Marka Kochana „Lento rubato” otrzymuje Anna Wieczur-Bluszcz.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.

Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymuje Marek Kochan za scenariusz słuchowiska „Lento rubato” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.

Nagrodę ufundowała Grupa LOTOS.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymuje Andrzej Bart za scenariusz słuchowiska „Fabryka muchołapek” według własnej powieści.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 3 Polskiego Radia.

Nagrodę ufundowała Grupa Energa.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowisk: ”Zwierzęca zajadłość”, „Tam, gdzie rosną poziomki” w reżyserii Mariusza Malca, „Nie jestem wielbłądem” w reż. Marcina Trońskiego, „Fabryka muchołapek” w reż. Andrzeja Barta, „Policja” w reż. Martyny Quant – otrzymuje Andrzej Brzoska.

Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk S.A.

Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne została przyznana Tomaszowi Obertynowi za opracowanie muzyczne słuchowisk: „Supernova live” w reżyserii Waldemara Modestowicza (Program 3 PR), „Panny z Wilka” w reż. Dariusza Błaszczyka (Program 1 PR), „Ten jeden moment przed świtem” w reż. Waldemara Modestowicza (Teatr PR)

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymuje Danuta Stenka za rolę Gwinony w słuchowisku „Lilla Weneda” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymuje Stanisław Brudny za rolę w słuchowisku „Ten jeden moment przed świtem” Tomasza M. Trojanowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymuje Monika Kwiatkowska za rolę Joli  w słuchowisku „Panny z Wilka” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.

Nagrodę ufundowało Lotto.

 Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymuje Zdzisław Wardejn za rolę Generała  w słuchowisku „Policja” Sławomira Mrożka w reżyserii Martyny Quant.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia.

Nagrodę ufundowało Lotto.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymuje Marcin Troński, autor i reżyser słuchowiska „Nie jestem wielbłądem”.

Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia

 Honorową nagrodę zespołową dla producenta słuchowisk otrzymał Program 2 Polskiego Radia.

 Ponadto Jury postanowiło  przyznać pozaregulaminowe honorowe wyróżnienia. Otrzymują je:

  1. Swietłana Anikiej za rolę tytułową w słuchowisku „Sońka” w reżyserii Krzysztofa Kiczka. Słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Katowice.
  2. Aleksander Kościów za niekonwencjonalną obecność artystyczną w słuchowisku „Lento rubato” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Słuchowisko zgłoszone przez Program 2 PR.

 ***

Jury w składzie: Anna Cieślak, Dorota Landowska, Joanna Pach-Żbikowska, Małgorzata Ryś, Romuald Wicza-Pokojski, po wysłuchaniu 8 słuchowisk zgłoszonych do konkursu wybrało najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2017”.

Nagrodę otrzymało słuchowisko „Labirynt” w reżyserii  Waldemara Modestowicza.

Jury podzieliło nagrodę w następujący sposób:

- autor – Grzegorz Kasdepke

- reżyser – Waldemar Modestowicz

- realizator akustyczny – Maciej Kubera

- ilustrator muzyczny – Tomasz Obertyn

- za rolę Julka Bernard Lewandowski

 Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.

Nagrodę ufundował Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  Ponadto jury postanowiło przyznać honorowe wyróżnienie dla twórców słuchowiska „A morze nie?” Maliny Prześlugi w reż. Dobrosławy Bałazy.