Teatr Polskiego Radia

"Wycinka", czyli wiedeńska satyra na ludzi sztuki. Premiera słuchowiska Igora Gorzkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 03:10
W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na premierę adaptacji powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda pt. "Wycinka" w przekładzie Moniki Muskały. Adaptacja radiowa i reżyseria Igora Gorzkowskiego, w rola głównych usłyszymy: Andrzeja Mastalerza i Adama Ferencego. Sobota, 1 lipca, godz. 18.00.
Piotr Tabakiernik, Igor Gorzkowski i Andrzej Brzoska
Piotr Tabakiernik, Igor Gorzkowski i Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Słuchowisko "Wycinka" to radiowa adaptacja głośnej powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda. Jest to, charakterystyczny dla pisarstwa Bernharda, monolog narratora (Andrzej Mastalerz), alter ego pisarza, opisujący pewną kolację "artystyczną" odbywającą się w wiedeńskim domu małżeństwa Auersbergerów. Gospodarze wieczoru, wraz ze swoimi gośćmi, oczekują na honorowego gościa, jakim jest aktor wiedeńskiego Burgtheater (Adam Ferency), instytucji, która w Austrii jednoznacznie kojarzona jest konserwatywnym podejściem do sztuki. Literacki oryginał wywołał w Wiedniu w latach osiemdziesiątych ogromny skandal towarzyski, bowiem w uczestnikach opisanej kolacji wiele postaci z artystycznego światka Wiednia rozpoznało siebie. Jeden ze sportretowanych bohaterów powieści wytoczył Bernhardowi proces o zniesławienie, co zresztą przysporzyło publikacji znakomitej promocji.

W adaptacji Igora Gorzkowskiego walor rozpoznawalności wśród bohaterów prawdziwych postaci traci na znaczeniu. Nie istotne jest też miejsce i czas rozgrywania się akcji. Słuchowisko stało się więc "czystą", bo pozbawioną konkretnego kontekstu, satyrą na ludzi sztuki, na ich kabotyństwo i snobizm. Autor adaptacji zachował w scenariuszu Bernhardowską frazę, tak specyficzną dla autora oryginału, a Andrzej Mastalerz, aktor kreujący Autora znakomicie potrafi jej rytmiczność i muzyczność przedstawić.


Thomas Bernhard: Wycinka

Przekład: Monika Muskała

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Piotr Tabakiernik

Obsada:

Andrzej Mastalerz – Narrator

Adam Ferency – Aktor

***

Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.