Teatr Polskiego Radia

Karol Wojtyła "Brat naszego Boga"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
14 października o godzinie 19:00 w Programie I PR zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Karola Wojtyły pt. "Brat naszego Boga" w reżyserii Henryka Rozena.

Z okazji Dnia Papieskiego Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko Karola Wojtyły pt. „Brat naszego Boga”. Wojtyła poświecił 5 lat na napisanie dramatu zainspirowanego postacią Adama Chmielowskiego, malarza, teoretyka sztuki, wreszcie zakonnika, który przyjął imię Albert. Przypadkowe spotkanie z ubogimi i bezdomnymi zmienia jego sposób pojmowania różnych spraw. Dojrzewa w nim powołanie, jednak broni się przed nim. Prowadzi wewnętrzną walkę między rozumem i wiarą. Z dnia na dzień zaczyna dostrzegać w bezdomnych, którym pomaga, godność człowieka, a przez to i Chrystusa w nich. Spowiednik mówi mu „Daj się kształtować miłości”. Chmielowski odrzuca w końcu rozumowe pojmowanie świata i swoje dotychczasowe ideały, by zyskać siebie prawdziwego. Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada zgromadzenie zakonne - Zgromadzenie Braci Albertynów. Jan Pawł II pisał o Chmielowskim: „Brat Albert był patriotą, powstańcem styczniowym, artystą malarzem i ojcem ubogich. Rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadał na kolana przed majestatem człowieka i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza.”

 

Karol Wojtyła: Brat naszego Boga 

Reżyseria: Henryk Rozen

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Tomasz Benn 
 

Obsada:

Grzegorz Damięcki, Mariusz Benoit, Adam Ferency, Marcin Troński, Cezary Nowak, Jacek Różański, Elżbieta Kijowska,

Anita Steciuk, Arkadiusz Bazak, Ewa Kania, Łucja Rećko, Olga Miłaszewska, Jan Kulczycki, Jan Jurewicz, Piotr Makarski, Robert Jarociński