Polskie Radio
Section05
Karol Wojtyła

Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

- Pracując nad tą publikacją, przyjęliśmy kryterium chronologiczne doboru tekstów jako dające największą możliwość pokazania ewolucji twórczości Karola Wojtyły. "Psałterz Dawidów" z 1938 roku ma zupełnie inny charakter niż "Pieśń o Bogu ukrytym". Z drugiej strony podział na poezje i dramaty jest w pewien sposób umowny, bo na poziomie aksjologii utwory wykazują jedność – mówiła w Dwójce prof. Zofia Zarębianka.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła literatura KULTURA KSIĄŻKA Wacław Holewiński

Ambasador USA w Polsce: 15 lat temu świat stracił wyjątkowego człowieka, św. Jana Pawła II

"2 kwietnia 2005 r. świat stracił wyjątkowego człowieka, świętego Jana Pawła II. Prezydent George Bush powiedział wtedy: »Zawsze będziemy pamiętać tego skromnego, mądrego i nieustraszonego księdza«" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. W czwartek mija 15 lat od śmierci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Georgette Mosbacher Jan Paweł II Karol Wojtyła papież religia katolicyzm Kościół wiara

Jan Żaryn: św. Jan Paweł II rozpoczął kruszenie żelaznej kurtyny

- To on zmienił rzeczywistość komunikowania się z narodami. To narody stają się najważniejsze i człowiek w narodzie. Poprzez dialog z wiernymi rozpoczyna się kruszenie żelaznej kurtyny, czego dowodem jest pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II z czerwca 1979 r. - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Żaryn, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Watykan Jan Żaryn

"Jest symbolem polskości". Inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

- Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany jako osoba najważniejsza dla Polaków, we wszystkich badaniach, sondażach - zaznaczył na konferencji prasowej poświęconej 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Piotr Gliński POLSKA społeczeństwo religia chrześcijaństwo Kościół katolicki aktualności katolickie

Od prymasa Wyszyńskiego do papieża Polaka

29 lutego otwarto ekspozycję stałą muzeum Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. – Oni opowiadają o swoim życiu, o tym, co się dzieje w tym okresie w Polsce, który to okres pokazujemy. Naszego komentarza jest stosunkowo niedużo. Najważniejsi są Oni – podkreśla jeden z oprowadzających. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny Trójka reportaż historia Polski PRL Jan Paweł II Karol Wojtyła Stefan Wyszyński

"Uczył nas zawierzenia Maryi". Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Krzysztof Czapla, pallotyn z Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem powiedział, że poprzez tę zbieżność wydarzeń Jan Paweł II wskazuje na lekarstwo dla współczesnego świata, którymi jest zawierzenie Maryi oraz Miłosierdziu Bożemu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła papież społeczeństwo religia Kościół wiara aktualności katolickie katolicyzm POLSKA

Kardynał Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

- Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W czwartek przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła papież społeczeństwo religia Kościół wiara aktualności katolickie katolicyzm POLSKA

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II przypominał, że pamięć tworzy tożsamość

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zachęca do spotkania Polaków na Placu świętego Piotra w Rzymie z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. W niedzielę w kościołach Archidiecezji Krakowskiej zostanie odczytane zaproszenie arcybiskupa do udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Watykan Rzym Marek Jędraszewski Karol Wojtyła pielgrzymka POLSKA

"Światło jego nauki to akt miłosierdzia". Ks. Zieliński o Janie Pawle II

Za trzy miesiące, 17 maja, na placu świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka. - Przywrócenie światła nauki Jana Pawła II jest aktem miłosierdzia wobec współczesnego świata - powiedział ksiądz Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Watykan Rzym Karol Wojtyła pielgrzymka POLSKA religia wiara Kościół

Karol Wojtyła senior – prawdziwy wzór ojca  

Ojciec św. Jana Pawła II urodził się w Lipniku (obecnie część Bielska-Białej) 18 lipca 1879 roku. W trakcie swojego życia kierował się jasnymi zasadami, z których najważniejszą zdawała się być wiara w Boga i poddanie się Jego woli. W wielu trudnych, smutnych, ale też radosnych chwilach oddawał się modlitwie dziękując Bogu za Jego opatrzność. Kiedy więc przyszedł czas rozstania z tak nieprzyjaznym światem (w owym czasie trwała II wojna światowa) uczynił to godnie, po cichu, z ufnością w wolę boską. Chwila ta miała miejsce 18 lutego 1941 roku – 79 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła Jan Paweł II Dwudziestolecie międzywojenne