Polskie Radio
Section05
Karol Wojtyła

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

"Nie widzieliśmy wyjścia, i pojawił się on, nasz rodak". Jan Pietrzak o Janie Pawle II

- W naszej historii ta postać w gruncie rzeczy dokonała wielkiego przełomu i przemiany, wielkiego odejścia i opuszczenia sowieckiego bloku, tego więzienia narodów. To wszystko jest zasługą św. Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA rocznica Kościół papież Karol Wojtyła Kościół katolicki społeczeństwo Jan Pietrzak Polskie Radio 24

"Pamiętajmy o jego wkładzie w walkę o wolność". Premier Morawiecki z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II

Mateusz Morawiecki upamiętnił 102. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Premier złożył kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego a na Facebook'u pojawił się wpis: "pamiętajmy o jego wkładzie w powstanie Solidarności oraz walkę o wolność i demokrację w Europie i na świecie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki Jan Paweł II papież rocznica Kościół Kościół katolicki Karol Wojtyła

"Wiara i ojczyzna były tak samo ważne w jego domu". Milena Kindziuk o rodzicach Jana Pawła II

Kim byli Emilia i Karol Wojtyłowie? Dlaczego Kościół stara się o włączenie ich do grona świętych? Na te pytania odpowiada dr Milena Kindziuk, która przez kilka lat poszukiwała niepublikowanych wcześniej dokumentów i wspomnień o rodzicach papieża. Biografia "Emilia i Karol Wojtyłowie" stanowi portret silnej, a zarazem pokornej rodziny, która do końca zaufała Bogu. - Rodzice formowali przyszłego papieża do katolicyzmu, ale też do patriotyzmu - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki Milena Kindziuk.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła wiara POLSKA historia Polski

"Tryptyk rzymski" – na "Scenie teatralnej Trójki" w wieczór Wigilii Paschalnej

"Tryptyk rzymski" to jedyny tom poetycki Jana Pawła II. Opublikowany został w 2003 roku. Pierwsza książka poetycka podpisana przez Ojca Świętego wzbudziła duże zainteresowanie, między innymi wśród aktorów, reżyserów, muzyków. W wieczór Wigilii Paschalnej na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawimy "Tryptyk rzymski" w formie słuchowiska, wyreżyserowanego przez Janusza Kukułę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Jan Paweł II Janusz Kukuła Wielkanoc Karol Wojtyła Andrzej Mastalerz TEATR słuchowisko

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II papież wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Kościół rocznica religia katolicyzm Karol Wojtyła HISTORIA historia Polski papież Franciszek Benedykt XVI