Polskie Radio
Section05
Karol Wojtyła

"Karol Wojtyła. Narodziny". Wystawa o św. Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

Wystawa biograficzna "Karol Wojtyła. Narodziny", którą przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II  dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej. - Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Ministerstwo Spraw Zagranicznych aktualności katolickie wiara Kościół katolicki Karol Wojtyła

Polacy żegnają prymasa tysiąclecia – pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu prymasa tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 104 lata historii Polski

- Chcemy, aby widz sam poznał tę historię i sam dokonał refleksji. Staramy się nie narzucać naszego punktu widzenia. To jest opowieść dla młodych. Oni wchodzą w tę historię na początku XX wieku i idą z naszymi bohaterami do początku XXI wieku - mówił w "Poranku Dwójki" historyk Piotr Dmitrowicz, od 1 czerwca br. dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Dwójki Stefan Wyszyński Piotr Dmitrowicz muzeum Karol Wojtyła Jan Paweł II Dwójka Paweł Siwek

#PilnujcieMiTychSzlaków. Słowa Jana Pawła II hasztagiem akcji promującej efektywny wypoczynek

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zachęcają do aktywnego wypoczynku wśród polskich krajobrazów i publikowania zdjęć z wakacji z hasztagiem #PilnujcieMiTychSzlaków. Tymi słowami Karola Wojtyły zachęcają do akcji, która promuje mądry i efektywny wypoczynek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Kraków wypoczynek Kościół społeczeństwo religia aktualności katolickie POLSKA

Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II

- To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 filozof dr Dariusz Karłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki POLSKA religia społeczeństwo

"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

- Jan Paweł II nie tylko wyprowadzał nas z komunizmu, ale również ostrzegał przed kapitalizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". Gościem byt również Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki religia społeczeństwo POLSKA

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

Z udziałem najwyższych władz państwowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, w Krakowie odbyły się uroczystości setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W godzinie narodzin Karola Wojtyły w sanktuarium świętego odprawiona została msza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Karol Wojtyła Jan Paweł II Mateusz Morawiecki religia Kościół katolicki społeczeństwo