Polskie Radio
Section05
Karol Wojtyła

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Premier Morawiecki pożegnał dr Wandę Półtawską. "Była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka"

Przyjaciółka Jana Pawła II, która była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka. Wzór wszelkiej szlachetności. Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd i pożegnał zmarłą w nocy doktor Wandę Półtawską.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Wanda Półtawska Jan Paweł II papież Karol Wojtyła II wojna światowa psychiatria historia Polski okupacja niemiecka medycyna społeczeństwo

Nie żyje Wanda Półtawska. "Jej przyjaźń z Karolem Wojtyłą miała charakter bardzo twórczy"

W wieku blisko 102 lat zmarła Wanda Półtawska, doktor psychiatrii, działaczka na rzecz obrony życia człowieka, wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. - Pani doktor z jednej strony służyła całym aparatem naukowym, który posiadała jako lekarka, jako psychiatra. Zarazem była osobą głęboko wierzącą. Stąd też, myślę, wszystko to, co przez lata udało się wypracować wspólnie z papieżem - mówił w Dwójce ks. dr Paweł Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska śmierć odeszli 2023 Paweł Siwek rodzina małżeństwo Karol Wojtyła Jan Paweł II przyjaźń Dwójka

"Wrócę do tego księdza". Historia przyjaźni Wandy Półtawskiej i Jana Pawła II

On listy do niej podpisywał: "Brat". Ona mówiła o nim: "czuliśmy to samo". Współpracowali przez 60 lat. Gdy umierał, była przy nim. W wywiadach jednak skromnie umniejszała swoją rolę w życiu papieża Polaka. – Dziennikarze mówią: "przyjaciółka". Żadna przyjaciółka! Po prostu pracowaliśmy razem – mówiła Wanda Półtawska w Polskim Radiu w 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II HISTORIA historia Polski Watykan Kraków Karol Wojtyła

"Figurant" Roberta Glińskiego w kinach. Jak SB inwigilowała Karola Wojtyłę?

20 października na ekranach kin zagościł film "Figurant" Roberta Glińskiego. Fikcyjna historia esbeka Bronka Budnego oparta jest na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Od podsłuchów i pozyskiwania księży-informatorów, po próbę wplątania w sfabrykowany skandal obyczajowy - wobec przyszłego papieża Jana Pawła II stosowano cały wachlarz działań. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła PRL FILM Robert Gliński IPN bezpieka służba bezpieczeństwa Kraków Jan Paweł II

"Figurant". Robert Gliński: tacy ludzie, jak bohater filmu byli, są i będą

W piątek (20.10) do kin wejdzie "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. - Zawsze jak się robi film historyczny, szuka się czegoś, co odnosiłoby się do obecnej sytuacji. Myślę, że tutaj jest to postać głównego bohatera. Tacy ludzie, byli, są i będą. Jest to rzecz, która może trafić do widzów - mówił w "Poranku Dwójki" filmowiec.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Robert Gliński Paweł Siwek FILM premiera inwigilacja Karol Wojtyła Dwójka

"Nie lękaj się miłości" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Pierwsza październikowa premiera była wyjątkowa. Została zaprezentowana w poniedziałek w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku). Pomysłodawcą słuchowiska był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła Jan Paweł II słuchowisko Barbara Marcinik Tomasz Man Andrzej Brzoska Sławomir Grzymkowski pr poleca Olga Sarzyńska

45 lat temu Karol Wojtyła został papieżem. Czego nas nauczał Jan Paweł II?

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. - 26,5 roku pontyfikatu Jana Pawła II wpłynęło na Kościół i zostawiło w tym Kościele ogromnie dużo wartości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Watykan Kazimierz Nycz

Fenomen pontyfikatu Jana Pawła II. Rzecznik KEP: otworzył Kościół na bezpośredni kontakt papieża z człowiekiem

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji 46. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, podkreślił jego fenomen. Zwrócił uwagę, że otworzył Kościół i papieża na bezpośredni kontakt papieża ze zwykłym człowiekiem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Jan Paweł II Episkopat Polski papież Karol Wojtyła Watykan aktualności katolickie wiara

Sondaż: dla zdecydowanej większości Jan Paweł II jest autorytetem

81 proc. badanych zadeklarowało, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym, w tym 58 proc. stwierdziło to w sposób zdecydowany. Odmiennego zdania jest 14 proc. badanych - wynika sondażu CBOS. Dziś, w dzień poprzedzający 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża świętujemy 23. Dzień Papieski, którego hasło brzmi "Jan Paweł II. Cywilizacja życia".
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki historia Polski