X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

"Faust" na żywo z Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:00
Program 2 Polskiego Radia kontynuuje współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie i zaprasza w 2019 roku na nowy cykl słuchowisk pt. "Europa po polsku". W jego ramach, na deskach stołecznej sceny, zostaną wystawione klasyczne dzieła literatury europejskiej w przekładach na język polski. Pierwsza transmisja - "Faust" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reż. Dariusza Błaszczyka - na antenie radiowej Dwójki już w najbliższą niedzielę, 10 lutego. Początek o godz. 16.00.
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do Fausta Goethego
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do "Fausta" GoethegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Radiowa Dwójka inauguruje nowy cykl słuchowisk "Europa po polsku" - realizowanych we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W ramach tej inicjatywy zaprezentowane zostaną istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. - 10 lutego o godz. 16.00 rozpoczynamy "Faustem" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka, znakomitego reżysera, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" - mówi Małgorzata Szymankiewicz, kierowniczka redakcji literackiej radiowej Dwójki.

"Faust" Johanna Wolfganga von Goethego to jeden z najważniejszych tekstów kultury europejskiej. Ukazany przez autora Faust to archetypiczna postać naukowca, przywoływana także w wielu innych tekstach literackich, który posiadł całą dostępną wiedzę, ale nie przyniosło mu to spełnienia. W poszukiwaniu szczęścia zawiera układ z szatanem - odda mu swoją duszę, jeśli zazna upragnionego szczęścia. W tym dramacie Goethe stawia wiele istotnych pytań - o naturę i źródło zła, o pragnienie wiecznej młodości, o miłość, która nie cofa się przed największym poświęceniem.

W słuchowisku w reżyserii Dariusza Błaszczyka w roli tytułowej wystąpi Szymon Kuśmider, a partnerować mu będą: Tomasz Drabek (Mefistofeles), Ewa Makomaska (Czarownica), Hanna Skarga (Małgorzata), Katarzyna Strączek (Marta), Antoni Ostrouch (stary chłop), Marcin Jędrzejewski (Duch) i Adam Cywka (Wagner).

Interesująco zapowiada się warstwa dźwiękowa - muzykę skomponował Michał Jacaszek, autor muzyki elektronicznej, który w spektaklu współpracuje z Mieczysławem Litwińskim, multiinstrumentalistą, odpowiedzialnym tutaj za motywy ezoteryczne i kabalistyczne.

Transmisja z Teatru Polskiego w Warszawie w Programie 2 Polskiego Radia w niedzielę 10 lutego o godz. 16.00. Transmisja wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl.