Teatr Polskiego Radia

"Faust" na żywo z Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:00
Program 2 Polskiego Radia kontynuuje współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie i zaprasza w 2019 roku na nowy cykl słuchowisk pt. "Europa po polsku". W jego ramach, na deskach stołecznej sceny, zostaną wystawione klasyczne dzieła literatury europejskiej w przekładach na język polski. Pierwsza transmisja - "Faust" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reż. Dariusza Błaszczyka - na antenie radiowej Dwójki już w najbliższą niedzielę, 10 lutego. Początek o godz. 16.00.
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do Fausta Goethego
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do "Fausta" GoethegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Radiowa Dwójka inauguruje nowy cykl słuchowisk "Europa po polsku" - realizowanych we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W ramach tej inicjatywy zaprezentowane zostaną istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. - 10 lutego o godz. 16.00 rozpoczynamy "Faustem" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka, znakomitego reżysera, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" - mówi Małgorzata Szymankiewicz, kierowniczka redakcji literackiej radiowej Dwójki.

"Faust" Johanna Wolfganga von Goethego to jeden z najważniejszych tekstów kultury europejskiej. Ukazany przez autora Faust to archetypiczna postać naukowca, przywoływana także w wielu innych tekstach literackich, który posiadł całą dostępną wiedzę, ale nie przyniosło mu to spełnienia. W poszukiwaniu szczęścia zawiera układ z szatanem - odda mu swoją duszę, jeśli zazna upragnionego szczęścia. W tym dramacie Goethe stawia wiele istotnych pytań - o naturę i źródło zła, o pragnienie wiecznej młodości, o miłość, która nie cofa się przed największym poświęceniem.

W słuchowisku w reżyserii Dariusza Błaszczyka w roli tytułowej wystąpi Szymon Kuśmider, a partnerować mu będą: Tomasz Drabek (Mefistofeles), Ewa Makomaska (Czarownica), Hanna Skarga (Małgorzata), Katarzyna Strączek (Marta), Antoni Ostrouch (stary chłop), Marcin Jędrzejewski (Duch) i Adam Cywka (Wagner).

Interesująco zapowiada się warstwa dźwiękowa - muzykę skomponował Michał Jacaszek, autor muzyki elektronicznej, który w spektaklu współpracuje z Mieczysławem Litwińskim, multiinstrumentalistą, odpowiedzialnym tutaj za motywy ezoteryczne i kabalistyczne.

Transmisja z Teatru Polskiego w Warszawie w Programie 2 Polskiego Radia w niedzielę 10 lutego o godz. 16.00. Transmisja wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl.