Teatr Polskiego Radia

Nie żyje Dżennet Połtorzycka-Stampf'l

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 08:00
W wieku 95 lat zmarła Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współtworząca radiowy serial „Matysiakowie”. Przez lata związana była z Telewizją Polską i Polskim Radiem.
Dżennet Połtorzycka-Stampfl
Dżennet Połtorzycka-Stampf'lFoto: Janusz Dziewiątkowski

Autorka urodziła się w 1924 roku w Warszawie, gdzie też ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Społecznym UW. Od 1960 współtworzyła powieść radiową „Matysiakowie” - najpierw z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim, a później z Januszem Dziewiątkowskim. Jej główna działalność dziennikarska i pisarska związana była przez całe zawodowe życie z Polskim Radiem i TVP. W grudniu 2011 – wraz z całym zespołem współtworzącym „Matysiaków” - została nagrodzona honorowym Złotym Mikrofonem za, jak napisano w uzasadnieniu, „wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną”. Połtorzycka-Stampf’l przez lata działała w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody i zwierząt. Pracowała w Lidze Ochrony Przyrody Warszawa-Południe oraz w Zarządzie Fundacji Animals. Zmarła w czwartek, 5 marca.

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu (2001). Otrzymała też Nagrodę m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy (2010).