Teatr Polskiego Radia

Gala Wielkiego Splendora oraz Debiuty 2019.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 10:08
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w poniedziałek wieczorem wręczono Nagrody Wielkiego Splendora. To najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia. Przyznawane są za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Wielkim Splendorem wyróżnieni zostali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz.

Katarzyna Dąbrowska:

"Za światło i kolory, które towarzyszą Jej teatralnym kreacjom.

Za prawdę i dobro, którymi nas szczodrze obdarowuje.

Za piękno głosu, który kochamy".

Katarzyna Dąbrowska to wybitna aktorka dramatyczna. O nadzwyczajnym słuchu, intrygującym głosie. Znakomicie czująca medium, jakim jest radio. Podziwialiśmy ją w  „Wieczorze trzech króli”, „Trzeciej piersi”, „Pożegnalnej podróży”, „0_2_0”, „Lilli Wenedzie”, „Kto się nie schowa, ten kryje”. Od lat wciela się w postać Barbary w powieści radiowej „W Jezioranach”.

 

Wielki Splendor Katarzyna Dąbrowska

Andrzej Mastalerz:

"Za powołanie do życia postaci,

które rozmyślają o sensie istnienia.

Za miłość do języka polskiego i tych, którzy się nim posługują".

Andrzej Mastalerz ma na swoim koncie ponad trzysta ról w teatrze radiowym. Obdarzony pięknym radiowym głosem. Podziwialiśmy go w „ Wielkiej improwizacji”, „Dziadzie Kalinie”, „Żabie”, „Autobiografii” „Wojnie Światów 2050” oraz „Toccacie C-dur”.


Andrzej Mastalerz

W tym roku nagrodę Splendora Splendorów otrzymał Krzysztof Globisz. Tak brzmiała laudacja:

"Za słowa, które zmuszają do milczenia,

za ciszę, która znaczy więcej niż one.

Za milczenie, które nastało na chwilę, by móc wypowiedzieć  niewypowiedziane.

Za Mistrzostwo, które kocha czeladników".

Nasz laureat to jeden z najważniejszych polskich aktorów ostatniego trzydziestolecia. Prawdziwy mistrz słowa oraz interpretacji. Gwiazda  Starego Teatru, profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Krzysztof Globisz

Nagrodę Honorowego Wielkiego Splendora otrzymała redakcja miesięcznika poświęconego dramaturgii "Dialog" a odebrał ją Jacek Sieradzki, redaktor naczelny. W laudacji czytamy:

"Za miłość do dramaturgii współczesnej

i do jej autorów.

Za czułość w ukazywaniu ich twórczej odmienności.

Za dekady artystycznej inspiracji".

Miesięcznik "Dialog" to najważniejsze pismo poświęcone sprawom teatru i dramatu w Polsce i na świecie. Miesięcznik ten powstał w roku 1956 i niemal od początku prezentował  dramaturgię radiową. Publikowane są w nim utwory sceniczne i  scenariusze autorów piszących dla Teatru Polskiego Radia. Z kolei twórcy teatru radiowego stale znajdują na jego łamach teksty, które stają się podstawą scenariuszy słuchowisk.


Jacek Sieradzki


Wielki Splendor

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia wręczana od 1988 roku - za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.

Podczas poniedziałkowej Gali Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody za Debiuty w 2019r. Arete za debiuty aktorskie otrzymali: Justyna Kowalska i Łukasz Borkowski, nagrodę Talanton za debiut dramaturgiczny otrzymała Alina Moś-Kerger, nagrodę Don Kichot dla najlepszego debiutującego reżysera otrzymał Mariusz Bieliński a nagrodę Aojde za debiut muzyczny otrzymał Hadrian Filip Tabędzki.

Autor zdjęć: Piotr Piorun

Mecenasem Gali był PKN Orlen.

Mecenas Gali - PKN ORLEN Mecenas Gali - PKN ORLEN