Teatr Polskiego Radia

Odeszła Aleksandra Karzyńska.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:00
Aleksandra Karzyńska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie w roku 1950. Związana początkowo z Teatrem Starym i Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie grała głównie role amantek w repertuarze klasycznym. Od 1961 r. aktorka Teatru Klasycznego (Teatru Rozmaitości) w Warszawie. Później Teatru Studio. 
Aleksandra Karzynska
Aleksandra Karzyńska Foto: Polskie Radio
W 1987 r. po przejściu na emeryturę wróciła do rodzinnego Krakowa, gdzie mieszkała aż do 2000 r. Choroba nowotworowa jedynej córki zmusiła Ją do kolejnej przeprowadzki do Warszawy. Nigdy nie pogodziła się z przedwczesną śmiercią swojej córki.
W powieści radiowej "Matysiakowie" Aleksandra Karzyńska grała od 1984 r. do 2021 r. Od 2017 r. ze względu na wiek i stan zdrowia nie przyjeżdżała już do studia, ale to my, autorzy i realizatorzy powieści, odwiedzaliśmy Ją z mikrofonem. Ostatni odcinek z udziałem Pani Oli, naszej Danki Grzelakowej, wyemitowaliśmy jeszcze w styczniu tego roku.
Rolę Danusi Grzelakowej przejęła po stanie wojennym po Danucie Szaflarskiej, która zrezygnowała z udziału w naszej radiowej powieści.
W 2020 r. Aleksandra Karzyńska obchodziła okrągły jubileusz 70 lecia pracy na scenie.
Miała bardzo pogodne i optymistyczne usposobienie. Starała się z ufnością patrzeć w przyszłość. Zawsze skupiona na losie innych a nie swoim własnym.
Żegnamy Panią Olę z wielkim smutkiem...