Teatr Polskiego Radia

Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 08:00
18 października 2021r. w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.
Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów
Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów Foto: Teresa Skoczylas

Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych – to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówi Janusz Kukuła, który zapowiada, że w przyszłym roku na terenie muzeum zostaną zainstalowane ławeczki poświęcone wielkim, polskim aktorom. – Będzie można usiąść, nacisnąć przycisk i słuchać głosów Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Fronczewskiego czy Grażyny Barszczewskiej.

Jak podkreślił Janusz Kukuła, Muzeum Teatru Polskiego Radia, jedyna taka placówka na świecie, ma być „żywym organizmem”. Dyrektor zapowiedział też, że od 2022 roku, w Baranowie Sandomierskiem odbywać się będzie Festiwal Sztuki Radiowej „Cicho, szeptem i na ucho” im. Andrzeja Mularczyka

Już dziś w Muzeum można obejrzeć wystawy: "Matysiakowie" – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; "W Jezioranach" – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60. Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych – pod dyrekcją Janusza Kukuły. Uruchomiona została również ekspozycja "Sonus ex Machina" – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

W gali otwarcia Muzeum, która odbyła się w poniedziałek 18 października, wzięli udział m.in. Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Joanna Rawik, Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow oraz Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Wakuliński, Stanisław Brudny i Krzysztof Szczepaniak. Nie zabrakło władz miasta i gospodarzy miejscowego Zamku. – To będzie dobre nawiązanie do historii Baranowa Sandomierskiego, który był miejscem spotkań z wysoką kulturą, pięknymi wydarzeniami i wspaniałymi ludźmi, którzy tutaj gościli – mówił Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego.

Prawie dwugodzinna artystyczna uczta została zakończona przecięciem wstęgi i uroczystym otwarciem Muzeum, które każdy mógł zwiedzić od środka.

Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl