Teatr Polskiego Radia

Nominacja do nagrody "Audycja Historyczna Roku".

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 08:00
Słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza nominowane do nagrody "Audycja Historyczna Roku" w kategorii "Wydarzenie".
Audycja Historyczna Roku
Audycja Historyczna RokuFoto: Foto: Archiwum IPN

Celem konkursu Audycja Historyczna Roku jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Konkurs organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej.

Słuchowisko dokumentalne "Dobro wraca podwójnie" opowiada historię dziesięcioletniej dziewczynki, która wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy. Jej mieszkańcy postanowili wspólnie ukrywać dziecko.

„Udałam się w rodzinne strony mamusi, bo tak się kiedyś umówiłyśmy. Na wieczór zaszłam do ludzi, którzy kupili kiedyś majątek mojego dziadka. Przyznałam im się, kim jestem. Bardzo się dziwili, ale bali się mnie trzymać. Nie miałam jednak, gdzie pójść. W końcu umówili się z innymi na wsi, że każdy będzie mnie trochę trzymał u siebie tak, że wszyscy będą winni i jeden drugiego nie wyda. Zrobili taką, znaczy się, jedność. Wieś ta nazywała się Osiny”.

To fragment relacji złożonej w 1947 roku w żydowskim sierocińcu w Bytomiu przez 15-letnią wtedy Esterę Borenstein. To też jedyne pisemne świadectwo niezwykłej jak na owe czasy postawy mieszkańców polskiej wsi. Do bohaterki dotarła Marta Rebzda. Dziennikarka nagrała z nią rozmowę. Zachęciła też do starań o przyznanie gospodarzom, Marcjannie i Józefowi Goławskim, medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Odznaczenie to zostało przyznane w listopadzie 2018 roku.

 

Obsada: 

Maria Pakulnis, Michalina Łabacz, Julia Szydłowska, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Aleksandra Justa, Borys Wiciński, Karol Dziuba, Maria Ciunelis, Leon Charewicz, Mariusz Jakus, Tomasz Sapryk, Aleksander Kaźmierczak, Martyna Szymańska

real. akust. Andrzej Brzoska

muzyka: Piotr Moss

Uroczysta gala finałowa konkursu Audycja Historyczna Roku odbędzie się 23 listopada o godz: 17:00