Teatr Polskiego Radia

Hamlet

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 12:00
Ponad 25 lat po ostatniej radiowej realizacji „Hamleta” zapraszamy na premierę tego ponadczasowgo dramatu. W tytułowej roli Marcin Hycnar, aktor Teatru Narodowego. Reżyseruje Waldemar Modestowicz.

Autor: 
William Szekspir
Autor przekładu: 
Stanisław Barańczak

Reżyseria: 
Waldemar Modestowicz
Realizacja: 
Andrzej Brzoska (słuchowisko w systemie Dolby Pro Logic 2)
Autor muzyki: 
Piotr Moss

Obsada: 
Marcin Hycnar (Hamlet)
Karolina Gruszka (Ofelia)
Halina Skoczyńska (Gertruda)
Krzysztof Gosztyła (Klaudiusz)
Jan Matyjaszkiewicz (Poloniusz)
Paweł Ciołkosz (Horacjo)
Marcin Bosak (Laertes)
Przemysław Stippa (Guildenstern)
Piotr Bajtlik (Rozencrantz)
Grzegorz Kwiecień (Marcellus)
Stanisław Brudny (Grabarz)
Henryk Talar (Aktor 1)
Antoni Pawlicki (Aktor 2)
Sławomir Pacek (Aktor 3)


Ponad 25 lat po ostatniej radiowej premierze „Hamleta”, Teatr Polskiego Radia w Scenie Klasyki przedstawi to ponadczasowe dzieło, o którym Jan Kott w „Szekspirze współczesnym” napisał, że jest „…jak gąbka, bo wchłania w siebie od razu całą współczesność". Jaki jest Hamlet A.D. 2011?

Reżyserii dramatu podjął się Waldemar Modestowicz, który w tekście Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka dostrzega przede wszystkim człowieka, który w mistrzowski sposób ukazany jest w całym bogactwie jego uczuć, pragnień i namiętności. „W tym dramacie w sposób niezwykły i ponadczasowy udało się Szekspirowi zgłębić złożoność ludzkiej psychiki, te jasne miejsca, gdzie rodzi się miłość i przyjaźń, oddanie i poświęcenie, oraz te mroczne, gdzie zazdrość, nienawiść i żądza pogrążają człowieka w szaleństwie i pchają do zbrodni.” – mówi Waldemar Modestowicz.

„Zamierzałem zrealizować słuchowisko dla współczesnego słuchacza, wybrałem więc do adaptacji tłumaczenie Stanisława Barańczaka, wierne Szekspirowi, poetyckie, proste i zrozumiałe. Ograniczenie czasowe do dziewięćdziesięciominutowej całości, spowodowało konieczność dużych skrótów. Zależało mi na zachowaniu piękna, logiki, konstrukcji dramatu i ciągłości akcji. Dzieło obrosło mnóstwem cytatów kulturowych, historycznych, teatralnych i literackich – nie wszystkie udało się zachować. Ze względów radiowych ograniczyłem jego rozmach, ilość postaci, całość jest bardziej kameralna, urozmaiciłem przestrzeń akustyczną dramatu, przenosząc niektóre sceny w plener, i różnicując wnętrza, a także wykorzystałem w monologach charakterystyczną dla słuchowiska formę monologu wewnętrznego” – kontynuuje Waldemar Modestowicz.

„Hamlet” to niezwykłe wyzwanie dla aktorów, ale aktorzy każdego pokolenia chcą zmierzyć się z Szekspirem. Do współpracy przy tej realizacji udało się zaprosić najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów. Hamleta kreuje Marcin Hycnar, rolę Ofelii zagrała Karolina Gruszka, królową Gertrudę – Halina Skoczyńska, a Klaudiusza – Krzysztof Gosztyła i inni znakomici aktorzy.

Muzykę na zamówienie Teatru Polskiego Radia skomponował Piotr Moss, który oprawił słuchowisko wyrazistą, współczesną, piękną muzyką.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II do obioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego jakość odbioru stereo – bez zmian.