Teatr Polskiego Radia

Anioł ognisty - rzecz o Słowackim

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 15:00
Zapraszamy na premierę słuchowiska w cyklu Wielka Klasyka. Scenariusz i reżyseria Jarosława Kiliana.

Autor i reżyser:
Jarosław Kilian

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Wojciech Malajkat, Henryk Talar

„Anioł ognisty - rzecz o Słowackim” to słuchowisko dla miłośników twórczości poety – „takich, którzy wiedzą o nim trochę, (…) i takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć.”.

Usłyszymy wiersze Słowackiego, sceny z Kordiana i pieśni z poematu Lambro, a kanwą audycji będą fragmenty z książek Jarosława Marka  Rymkiewicza Juliusz Słowacki pyta o godzinę i Słowacki Encyklopedia.

Chcemy pokazać postać poety, który jak wiemy, jednocześnie twardo stąpał po ziemi, skutecznie grał na giełdzie, ale miewał też mistyczne objawienia. Przedstawimy wieszcza nawiedzanego przez anioły i demony. Twórcę , który zyskał przydomek „Anioła poezji” albo jak chciał Mickiewicz „Szatana poezji”

Nieziemska istota, Anioł ognisty – jak pisze Słowacki „anioł mój lewy”– towarzyszył poecie przez całe życie. Stał przy nim jak anioł stróż.

Chcemy też przedstawić sylwetkę poety, który pogrążał się w mistyczne wizje, eteryczne omamy, chmury opium, ale którego nie opuszczał duch ironii – „…A to wszystko są nonsens te moje wierszyki nowe gdzie się język mój wałęsa i bawi zęby trzonowe”