Polskie Radio
Section05
Juliusz Słowacki

Podróże Czejarka. Balladyna kontra Kordian czyli sekrety Juliusza Słowackiego. Co skrywa ukraiński Krzemieniec?

To jedyne takie muzeum na świecie, choć położone daleko od Polski bo w ukraińskim Krzemieńcu. Właśnie tu urodził się Juliusz Słowacki. Jakie sekrety skrywają jego losy? Dlaczego tak bardzo nie lubił Adama Mickiewicza? Czy plotki związane z wyglądem Jego matki były prawdziwe? Czym w rzeczywistości była rzekoma próba samobójstwa Słowackiego? Co z naszym wieszczem ma wspólnego arabski emir? Oto niezwykła historia pisana śpiewnym polskim językiem, jak sprzed wielu lat. Muzeum Juliusza Słowackiego, Ukraina, Wołyń, Krzemieniec. Podróże Czejarka nr 143, video: bit.ly/PodróżeCzejarka.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka krzemieniec Wołyń Juliusz Słowacki

"Czternaście miesięcy byliśmy razem". Antoni Edward Odyniec i jego podróże z Mickiewiczem

"Jest to mąż rzadkiego charakteru, rzadkiej uczciwości i szczery mój przyjaciel" – pisał o nim Mickiewicz w przededniu ich wielkiej wyprawy. Europejska przygoda pozostała w pamięci obu artystów jako jeden z najszczęśliwszych okresów w ich życiu. Po latach Mickiewicz zmienił jednak swój sąd o Odyńcu - i miał ku temu istotne powody.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Edward Odyniec Adam Mickiewicz historia Polski HISTORIA Juliusz Słowacki podróże Europa Johann Wolfgang Goethe listy Włochy Niemcy Szwajcaria

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński. "Kardynał Wyszyński był jego wielkim czcicielem"

-vKardynał Stefan Wyszyński rozpoczął otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego. Obaj byli bardzo podobni - i w swojej maryjności i w samym programie odnowy narodu przez Maryję – mówiła w Polskim Radiu siostra Magdalena Abramow-Newerly, franciszkanka, dyrektorka Muzeum Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zygmunt Szczęsny Feliński Warszawa Kościół katolicki Juliusz Słowacki

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

"Kordian" i jego długa droga do teatralnej publiki

W piątej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" pozostaliśmy w kręgu wielkich romantyków. Tym razem wraz z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badaczem i znawcą twórczości Juliusza Słowackiego, sięgnęliśmy po "Kordiana".
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Kordian Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Juliusz Słowacki

Marcin Pospieszalski: cieszę się, jak mogę się dzielić muzyką

– W pewnym momencie poczułem, że mam dużo muzyki w sobie i mogę się nią dzielić. Muzyka to jest to, co mi towarzyszy, przychodzi nie tyle z łatwością, co z przyjemnością. Nie wszystko przychodziło z łatwością. Nie zostałem na przykład skrzypkiem, bo to wymaga gigantycznej pracy – przyznaje Marcin Pospieszalski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Marcin Pospieszalski Juliusz Słowacki literatura poezja