Teatr Polskiego Radia

Wieczór teatralny ze Stefanem Kisielewskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 19:00
W stałym, teatralnym cyklu radiowej Dwójki "Wieczór ze słuchowiskiem" przypominamy radiową realizację prozy Stefana Kisielewskiego pt. "Rany Boskie - Polska! 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytora. Adaptacja i reżyseria słuchowiska Krzysztof Zaleski. Zapraszamy w sobotę 17 września, część 1. o godz. 19.00, część 2. o godz. 22.15.
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytora
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytoraFoto: Witold Rozmysłowicz/PAP/CAF

Słuchowisko "Rany Boskie - Polska!", oparte na podstawie "Dzienników" Stefana Kisielewskiego i i fragmentów jego powieści "Cienie w pieczarze", jest swoistą dyskusją o kondycji polskości i Polaków rozgrywaną na tle naszej historii najnowszej.
Stefan Kisielewski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Twórczość kompozytorska stanowiła tylko jeden z wielu nurtów jego publicznej aktywności. Zajmował się także pracą literacką, publicystyczną i dziennikarską, był działaczem społecznym i politycznym. We wszystkich dziedzinach zajmował bezkompromisowe stanowisko, narażając się na represje komunistycznych władz, łącznie z pobiciem przez tak zwanych "nieznanych spraców". Jednak mimo wszelkich szykan był prawdziwym autorytetem. Na tekstach Stefana Kisielewskiego wychowywali się młodzi dziennikarze i publicyści. Jego głos liczył się w środowisku opozycyjnych ekonomistów i podziemnych działaczy niepodległościowych.

Autor:
Stefan Kisielewski

Reżyser:
Krzysztof Zaleski

Realizator:
Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Inni współtwórcy:
Krzysztof Zaleski - adaptacja

Obsada:
Andrzej Mastalerz, Jacek Różański, Krzysztof Wakuliński, Mariusz Benoit, Tomasz Marzecki, Ewa Kania, Jan Pęczek, Marek Obertyn, Łukasz Lewandowski