Polskie Radio
Section05
Stefan Kisielewski

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Aleksandra Świgut: Zygmunt Mycielski poszukiwał wolności twórczej

- To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Mycielskiego. Jest to ekspresja bardzo intelektualna, w tej muzyce jest bardzo dużo dysonansów, eksperymentów z harmonią i rytmiką. W warstwie melodyczno-harmonicznej jest jak na swoje czasy bardzo awangardowa - mówiła w Dwójce pianistka Aleksandra Świgut. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Karol Furtak Zygmunt Mycielski Stefan Kisielewski Roman Palester Karol Szymanowski Aleksandra Świgut

MagDuś Duo. Aranżacje na saksofon i fortepian w "Miejscówce z Dwójką"

- Jako zespół próbujemy poszukiwać czegoś oryginalnego, czegoś unikalnego, czym będziemy się wyróżniać na rynku muzycznym. Stąd właśnie w naszym repertuarze tak dużo transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Duś z MagDuś Duo. Saksofonista wraz ze swą żoną, pianistką Magdaleną Duś, będą gospodarzami najbliższej "Miejcówki z Dwójką" (19.02).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką fortepian Stefan Kisielewski Paweł Siwek koncert Dwójka MUZYKA

Stefan Kisielewski. Indywidualista i prowokator

- Ważną decyzją Stefana Kisielewskiego było wejście do Sejmu jako poseł. Po tym jak Gomułka zaczął odchodzić od założeń Października '56, Jerzy Giedroyc zadał pytanie o to, jak powinien zachować się on i inni członkowie koła "Znak". A Kisielewski przecież podkreślał, że to Gieroyc go stworzył jako pisarza, choć przyznawał, że często się różnią w poglądach - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Kisielewski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka