Teatr Polskiego Radia

Laureaci Debiutów 2018

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:15
Teatr Polskiego Radia wręczył, już po raz dziewiąty, nagrody za debiuty na radiowej scenie.
Statuetki
Statuetki Foto: Ewa Modestowicz

3 grudnia 2018r. podczas uroczystej gali wręczenia Wielkich Splendorów, która odbyła się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Polskiego Radia wręczył, już po raz dziewiąty, nagrody za debiuty na radiowej scenie.

Przyznanych zostało pięć statuetek w czterech kategoriach: Arete za debiuty aktorskie trafiły do Karoliny Baci (Za to, że swoimi rolami stara się sprawić, by świat był lepszy, a ludzie uwierzyli, że to jest możliwe)

i Piotra Bajtlika (Za kulturę słowa, która czerpie inspirację z tradycji polskiej sztuki aktorskiej. Za dar tworzenia postaci, które wierzą w siłę miłości).

Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera odebrał Jerzy Machowski (Za miłość do polskiego Romantyzmu. Za umiejętność zadawania pytań, które znają wszyscy i za odpowiedzi, które zna tylko On).

Talanton za debiut dramaturgiczny powędrował do Michała Zdunika (Za umiejętność pisania o tym, czego nie widać. Za stworzenie własnego stylu, który łączy tradycję z nowoczesnością),

a wreszcie statuetką Aojde za debiut muzyczny wyróżniona została Małgorzata Kozłowska (Za wrażliwość do muzyki i słów. Za czułość dla ludzi, ciszy i Leśmiana).

 

Wyróżnienia dla debiutujących w Teatrze Polskiego Radia twórców przyznawane są od 2010 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014) i Julia Mark (2015), Mariusz Malec (2016), Mateusz Pakuła (2017) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015), Joanna Kulig i Krzysztof Szczepaniak (2016) oraz Agata Skórska, Otar Saralidze (2017). W ubiegłym roku statuetkę Amadeusza za debiut kompozytorski odebrał Piotr Salaber, a dramatopisarskiego Talantona otrzymała Izabela Żukowska. Wyróżnienie za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia, Aojde, powędrowało do Piotra Dąbrówki.

Nagrody funduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

    
Zobacz więcej na temat: Teatr Polskiego Radia gala