X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Konkurs Szymanowskiego 2018

Elżbieta Szmytka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 18:23
ŚPIEW
Elżbieta Szmytka
Elżbieta SzmytkaFoto: mat. organizatora Konkursu Szymanowskiego

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, w której studiowała w latach 1975-1982, w klasie prof. Heleny Łazarskiej. Debiutowała w Operze Krakowskiej w 1982 roku rolą Zuzanny w Weselu Figara Mozarta. Dwa lata później po raz pierwszy wystąpiła na scenie Królewskiej Opery w Brukseli. Jest częstym gościem największych teatrów operowych świata, m.in. Staatsoper w Wiedniu, Grand Théâtre w Genewie, Nederlandse Opera w Amsterdamie, Deutsche Oper Berlin, Teatru Wielkiego w Moskwie, Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu, Teatro Real w Madrycie, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, oper w Pradze, Frankfurcie, Düsseldorfie, Hamburgu, St Gallen, Bernie, Atenach, Lozannie, Montpellier, Lionie, Nantes, Lille, Tuluzie, Théâtre des Champs Élysées w Paryżu. Występowała także w Teatro Colon w Buenos Aires, teatrach operowych w Los Angeles, Toronto, Bostonie i Chicago. Brała udział w festiwalach w Salzburgu, Aix-en-Provence czy Glyndebourne. Koncertowała w nowojorskiej Carnegie Hall, londyńskich Wigmore Hall i Royal Albert Hall, w Birmingham, Filharmonii Berlińskiej, Salle Olivier Messiaen w Paryżu, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Musikverein w Wiedniu czy Le Corum w Montpellier. W repertuarze Elżbiety Szmytki znajdują się partie z oper Mozarta (Zuzanna w Weselu Figara, Królowa Nocy i Pamina w Czarodziejskim flecie, Despina w Così fan tutte, Serpetta w La finta giardiniera, Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju, Ilia w Idomeneo, Servilia i Vitelia w La clemenza di Tito, Cinna w Lucio Silla). Artystka wykonuje też dzieła Verdiego (partie: Tebalda w Don Carlosie, Oscara w Balu maskowym, Nanetty w Falstaffie, Gildy w Rigoletcie, Violetty w Traviacie). Jej inne znaczące partie to Anusia w Wolnym Strzelcu, Adina w Napoju miłosnym, Zerbinatta w Ariadnie na Naxos, Sophie w Kawalerze z różą, Carolina w Potajemnym małżeństwie czy tytułowa partia w Alcinie Händla. Artystka występowała pod kierunkiem tak znanych dyrygentów jak Claudio Abbado, Colin Davis, Pierre Boulez, Antonio Pappano, Sylvain Cambreling, Sir Georg Solti, Nikolaus Harnoncourt, Armin Jordan, John Eliot Gardiner, Marc Minkowski, Kent Nagano, Simon Rattle, Christophe Rousset, Neville Marriner czy Andrew Davis. Elżbieta Szmytka ma na swoim koncie wiele nagrań fonograficznych (jej dyskografia to kilkadziesiąt płyt analogowych oraz DVD), radiowych i telewizyjnych. Jednym z jej ostatnich nagrań płytowych jest m.in. partia Roxany w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego, nagrana pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a dla EMI. W roku 2013 Elżbieta Szmytka wyróżniona została nagrodą im. Karola Szymanowskiego.

źr. materiały prasowe organizatora konkursu

Zobacz więcej na temat: śpiew