Polskie Radio
Section05
śpiew

Czy śpiewać każdy może? Co to jest amuzja?

Podobno śpiewać każdy może, jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej. Są też jednak tacy, którzy śpiewać w ogóle nie potrafią i nigdy się tego nie nauczą. Osoby, które nie potrafią wychwycić melodii ani powtórzyć prostych dźwięków, mogą cierpieć na amuzję. To brak zdolności rozpoznawania dźwięków. W audycji mówiliśmy o tym, na czym polega amuzja, jak się objawia i czy można ją "wyleczyć". Rozmawialiśmy również o gustach muzycznych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat śpiew hobby

Anna Radziejewska: traktuję mój głos jako instrument grający różną muzykę

- Chcemy popularyzować trochę mniej znaną muzykę, która jest znakomita i nierzadko bywa niedoceniana. Coraz częściej odkrywamy kobiety jako wspaniałe twórczynie i kompozytorki, faktycznie tegoroczny festiwal jest przepełniony kobiecością - mówiła w Dwójce Anna Radziejewska, mezzosopranistka, dyrektor programowy festiwalu Dramma per Musica.
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna śpiew pieśń Dwójka Magdalena Łoś

Andrzej Filończyk: dotarcie do szczytu to dopiero początek

- Uważam, że karierę zrobił pan Piotr Beczała lub pan Artur Ruciński. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę ze sceną operową. Karierą zaczniemy nazywać jakiś ciąg sezonów, który będzie się odbywał na tym najwyższym poziomie - powiedział w Dwójce Andrzej Filończyk, jeden z najbardziej utalentowanych polskich śpiewaków operowych młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka opera śpiew muzyka klasyczna

Chen Reiss: śpiewałam od zawsze

- Muzykę kochałam od zawsze, jako dziecko grałam na fortepianie. Jako szesnastolatka (…) śpiewałam bardziej skomplikowane rzeczy, np. Mozarta, chociaż nie operę. Zaczynałam od muzyki sakralnej i od pieśni. To mnie zafascynowało. Poza tym reakcje publiczności na mój śpiew były zawsze bardzo pozytywne - mówiła w radiowej Dwójce izraelska sopranistka Chen Reiss.
Zobacz więcej na temat:  opera pieśń Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna Izrael MUZYKA śpiew

Andreas Scholl: muzyka dawna to był alternatywny świat

- Nie bez przyczyny śmiano się, że każdy muzyk dawny chodzi w sandałach i własnoręcznie dzierganych wełnianych skarpetach. To był alternatywny świat, każdy mógł do tego środowiska dołączyć, rozwijać się wspólnie z innymi, doświadczać, jak odkrywany jest nieznany dotąd repertuar - tak o powrocie muzyki dawnej na sale koncertowe mówił w Dwójce niemiecki kontratenor Andreas Scholl.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna

DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta opera Stefania Woytowicz śpiew Warszawska Jesień Krzysztof Penderecki Tadeusz Baird Henryk Mikołaj Górecki Deutsche Grammophon Solidarność muzyka klasyczna płyta gramofon

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad