Polskie Radio
Section05

śpiew

Nie żyje Jerzy Artysz. "Rozumiał śpiew bardzo głęboko"

Prof. Jerzy Artysz zmarł w poniedziałek (22.07) w wieku 93 lat. - Śpiew był dla niego rodzajem posłannictwa. Widział siebie jako swojego rodzaju emisariusza piękna i harmonii, bo to były pojęcia szalenie mu bliskie. Chętnie zresztą odwoływał się do ideałów starożytnej Grecji, do greckiej filozofii - wspominał w Dwójce artystę Aleksander Laskowski, dziennikarz muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Artysz śmierć muzyka klasyczna opera odeszli 2024 Aleksander Laskowski

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami "Święta Dzieci Gór" są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. 31. Międzynarodowemu Festiwalowi "Święto Dzieci Gór" patronuje Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD Nowy Sącz taniec

"Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - audycja plenerowa z Łazienek Królewskich

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do Łazienek Królewskich, gdzie od 8.00 do 11.00 nadaliśmy plenerową audycję wakacyjną! Pretekstem do tego spotkania były Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej, nad którymi stacja objęła patronat. Wśród zaproszonych do studia plenerowego gości, usłyszeliśmy między innymi Jakuba Szafrańskiego, dyrygenta i kompozytora i Magdalenę Kaczorowską z Polskiej Opery Królewskiej. Była to także okazja, dla odwiedzających Łazienki Królewskie, do wzięcia udziału w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie dzieci patronatPRD radio dla dzieci

"Każdy może śpiewać". Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej

- Myślę, że każdy może zacząć śpiewać w każdym wieku, ale największe szanse, że uda nam się coś osiągnąć są wtedy kiedy jesteśmy mali - powiedział Jakub Szafrański, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, który opowiedział o rozpoczynających się wkrótce warsztatach: "Pokazujemy śpiew. Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej". Patronat nad warsztatami objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie kultura dla dzieci opera kompozytor dyrygent

Concerto delle donne - kobiecy zespół i jego tajemne pieśni

- To była muzyka, której pilnie strzeżono, książę nie pozwalał jej drukować. Po wykonaniu koncertu panie oddawały nuty i one były zamykane w oddzielnym, przeznaczonym specjalnie na tę kolekcję pokoju - tak o działalności żeńskiego XVI-wiecznego zespołu Concerto delle donne mówiła w Dwójce dr Aneta Markuszewska, autorka nowego cyklu "Wirtuoza, prima donna, diva". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kobieta opera Aneta Markuszewska

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna od zawsze chciała zostać wielką artystką. Jej marzenie spełniło się dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji, gdyż droga na scenę wymagała od niej wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ostatecznie jednak dopięła swego i została śpiewaczką operową. Obecnie jest związana m.in. z Operą Wrocławską i teatrem w Magdeburgu. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Postrożna reportaż Trójka Monika Chrobak MUZYKA opera Limanowa Opera Wrocławska Krynica-Zdrój Jan Kiepura pr poleca

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja

Niezwykły projekt "Współgłosy". "Porwała mnie radykalna gotowość na wszystko"

Osoby z niepełnosprawnościami, tworzące chór w projekcie "Współgłosy", nie uznają żadnych półśrodków i są gotowe na każde wyzwanie - tak o uczestnikach tego projektu mówią artyści biorący w nim udział. Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia opowiedzieli w "Poranku Dwójki" o kulisach przedsięwzięcia i satysfakcji, jaką można dzięki niemu osiągnąć.
Zobacz więcej na temat:  terapia niepełnosprawność Dwójka Roch Siciński Marcel Baliński Magdalena Koleśnik Bartosz Bielenia

Wiesław Ochman: przed występem mam zawsze tremę, tego nie da się wykasować

Ceniony śpiewak operowy, znakomity tenor, gawędziarz, sypiący anegdotami jak z rękawa, a do tego... magister inżynier ceramiki i malarz w jednym - Wiesław Ochman. Z artystą w "Czasie pogody" wspominaliśmy jego występy na największych scenach operowych świata, rozmawialiśmy o działalności charytatywnej i o sukcesie jego wnuka Krystiana Ochmana. 
Zobacz więcej na temat:  opera Wiesław Ochman Krystian Ochman Zbigniew Krajewski kompozytor muzyka klasyczna Teatr Wielki - Opera Narodowa

22. rocznica śmierci sopranistki Bogny Sokorskiej – "słowika Warszawy"

– Była jedną z ostatnich artystek, których technika śpiewu dorównywała umiejętnościom dawnych wielkich mistrzyń. W dodatku jej kreacje odznaczały się wielką kulturą, muzykalnością, a i ona sama była przecież bardzo towarzyska, wesoła i pełna uroku. Myślę więc, że warto o niej pamiętać jako o jednej z najświetniejszych śpiewaczek lat 60. i 70. XX wieku – mówił muzykolog Józef Kański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski MUZYKA PRL historia PRL KULTURA

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
Zobacz więcej na temat:  Olga Bończyk muzyka polska Jakub Kukla Dwójka album piosenka

Słuchanie między nutami i improwizacją. Co inspiruje do tworzenia na podstawie muzyki ludowej?

Pomiędzy tanecznością oberka a powagą rytualnej pieśni leży głęboki namysł nad brzmieniami polskiej wsi. Tam spotykają się Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks - dwie grupy nieobawiające się eksperymentu, z ciekawością badające to, co przypadkowe, improwizowane i przekraczające, na pograniczu dawnej muzyki ludowej i szeroko pojętej współczesności. W audycji "Filharmonia Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Koziel i Sebastien Beliah opowiedzieli o swoich projektach i inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Hanna Szczęśniak Remigiusz Mazur-Hanaj Nowa Tradycja Lumpeks Nagrania Terenowe Snów