Polskie Radio
Section05
śpiew

Marcin Bronikowski nie żyje. "Był unikatowym artystą, znakomitym śpiewakiem i wyjątkowym człowiekiem"

- Marcin Bronikowski był unikatowym artystą, wyjątkowym człowiekiem, dobrym, życzliwym, zawsze uśmiechniętym, z otwartą głową i otwartym sercem. Nie było w nim zazdrości, zawiści i złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów - w Dwójce zmarłego śpiewaka tak wspominała Iwona Hossa.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Marcin Bronikowski opera śpiew Izabela Kłosińska Dwójka Karol Furtak Iwona Hossa

XXI Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej. Trwa etap przyjmowania zgłoszeń

XXI Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej to konkurs wokalny, który ma na celu integrację dzieci, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, naukę zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej. Do 6 marca organizator przyjmuje zgłoszenia uczestników. Już po raz kolejny, Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan patronatPRD radio dla dzieci śpiew Sosnowiec

Ola i Ala Tracz o pasjach i feriach zimowych

Ola i Ala Tracz, znane i uwielbiane przez fanów jako utalentowane siostry muzyczne, opowiedziały w Polskim Radiu Dzieciom o swoich pasjach, rozwoju i sposobach na ciekawie spędzony czas podczas ferii zimowych. Dla tych dwóch artystycznych dusz czas wolny to nie tylko odpoczynek, ale także okazja do rozwijania swojej kreatywności i czas na swobodne wyrażanie siebie w dziedzinach innych niż śpiew. Jak siostry Tracz spędzają tegoroczne ferie?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe śpiew eurowizja junior radio dla dzieci

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
Zobacz więcej na temat:  taniec Poznań Jakub Kukla Teatr Muzyczny w Poznaniu Dwójka Przemysław Kieliszewski TEATR przetarg śpiew

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka Beata Stylińska opera Placido Domingo śpiew KULTURA

Wiesław Ochman: koncentruję się na tym, co mam zrobić, a nie na tym, co było

- Nie zastanawiam się nad czasem, on sobie po prostu płynie. Zdaję sobie sprawę z zasad fizyki i na to nie mam wpływu. Wobec tego raczej koncentruję się na tym, co mam zrobić, niż na tym, co było i minęło - mówił w sylwestrowym wydaniu "Cafe Muza" wybitny tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Ochman śpiew opera Andrzej Sułek malarstwo Dwójka sylwester KULTURA MUZYKA Leonard Bernstein

Andrzej Dobber: urodziłem się, żeby śpiewać

- Z Wikipedii wynika wprawdzie, że zacząłem śpiewać w 1985 roku, brakuje więc dwóch lat do jubileuszu czterdziestolecia. Prawda jest natomiast taka, że w tym roku rzeczywiście mija 40 lat jak stanąłem na scenie. Jeszcze jako student śpiewałem w Filharmonii Krakowskiej i Operze Krakowskiej - mówił w specjalnej audycji świątecznej Andrzej Dobber, jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Dobber śpiew opera kariera muzyka klasyczna jubileusz KULTURA

Andrzej Filończyk: szacunek w świecie opery zdobywa się poprzez codzienną pracę [WIDEO]

- Wydaje mi się, że International Opera Award jest jest jednym z owoców naszej pracy z Royal Opera House. Głównym projektem z moim udziałem jest bowiem w tym roku "Cyrulik sewilski", który był transmitowany z Londynu do kin na całym świecie - mówił w Dwójce Andrzej Filończyk, wybrany "młodym śpiewakiem roku" podczas tegorocznej gali International Opera Awards.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Filończyk śpiew International Opera Awards opera Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym

Jak nam wychodzi śpiewanie? Świetnie ma się to w wersji "na ludowo"; w wielu regionach wciąż żywa jest tradycja śpiewania rodzinnego przy okazji wesel i innych uroczystości rodzinnych, w wielu miejscowościach funkcjonują też zespoły ludowe, w których młodzież lub dorośli świetnie bawią się podtrzymując jednocześnie tradycję wspólnego muzykowania i śpiewania. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz śpiew Weronika Puszkar głos muzyka ludowa kultura ludowa

Chór szkolny. "Śpiewać każdy może" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Chóry szkolne to miejsca, gdzie można realizować swoją pasję, rozwijać talent, doskonalić się, artystycznie wyrażać siebie. To doskonała szkoła wytrwałości, odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole. Sprzyja zawiązywaniu przyjaźni i pielęgnowaniu jej. Dostarcza radości ze wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż reportaż w Jedynce chór śpiew pr poleca