Polskie Radio
Section05
śpiew

Polacy wstydzą się śpiewać? "Wspólnie śpiewanie jest dzisiaj rzadkością"

Okazji do wspólnego śpiewania jest wiele. Mimo to okazuje się, że Polacy śpiewają coraz rzadziej. - Rodzinne muzykowanie, podśpiewywanie podczas wspólnych spotkań nie jest tak częste jak kiedyś - mówi prof. Piotr Łykowski, kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Badania wskazują, że tylko 15 proc. naszego społeczeństwa nie potrafi prawidłowo śpiewać.
Zobacz więcej na temat:  śpiew piosenka społeczeństwo MUZYKA

"W tym musi być ruch". O poezji i piosence miganej

Słyszących chętnych do nauki języka migowego przyciąga zwłaszcza chęć integrowania się oraz możliwość rozmawiania w całkowitej ciszy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w języku migowym można także recytować wiersze, a nawet śpiewać. – Dla mnie jest bardzo ważne, by pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych – miga Arkadiusz Bazak, który prowadzi warsztaty poezji miganej i warsztaty muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA słuch poezja śpiew

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Katarzyna Cygler opera dyrygent TEATR MUZYKA śpiew KULTURA SZTUKA Hamlet

Pożegnanie Krystyny Ciesielskiej

W niedzielnej audycji żegnaliśmy zmarłą 4.10 br. Krystynę Ciesielską, śpiewaczkę ludową z Brogowej na Radomszczyźnie. Urodziła się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie.  Muzyka Mireckich znana była na całą okolicę. Jak sama Krystyna Ciesielska mówiła, przejęła talent po mamie i tacie, a w domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Kuba Borysiak Radomskie muzyka ludowa śpiew