JP II

1982

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 19:00
10 października Jan Paweł II kanonizował bł. Maksymiliana Kolbego jako męczennika.
Audio
  • Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego w Rzymie. (RWE, 10.10.1982)
Św. Maksymilian Kolbe, 1939
Św. Maksymilian Kolbe, 1939Foto: wikipedia

1 stycznia obchodzony był XV Światowy Dzień Pokoju. Papież wygłosił orędzie "Pokój – dar Boga powierzony ludziom", w którym potępił "fałszywy pokój" totalitaryzmu.

6 stycznia Ojciec Św. ogłosił list "Caritas Christi" wzywający wszystkich biskupów z całego świata do modlitwy za Kościół w Chinach.

12 stycznia na specjalnej audiencji papież przyjął Kazimierza Szablewskiego, radcę ministra pełnomocnego, kierownika delegacji PRL do stałych kontaktów roboczych ze Stolicą Apostolską, który przywiózł list od gen. Wojciecha Jaruzelskiego – odpowiedź na list papieża z 18 grudnia 1981.

9 lutego papież spotkał się z przywódcami Światowej Federacji Związków Zawodowych, którzy przybyli do Rzymu na znak solidarności z NSZZ "Solidarność". Papież wygłosił przemówienie - "Bez poszanowania praw człowieka, nie jest możliwa normalizacja życia w społeczeństwie".

12 lutego na madryckim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) odczytana została deklaracja Stolicy Apostolskiej w sprawie Polski.

Od 12 do 19 lutego papież odbył 10. zagraniczną pielgrzymkę apostolską. Tym razem odwiedził Nigerię, Benin, Gabon i Gwineę Równikową. Na lotnisku w stolicy Nigerii, Lagos, odprawił mszę św. dla 100 tysięcy wiernych, a w kaplicy nuncjatury spotkal sie z biskupami nigeryjskimi i wygłosił przemówienie "Kościół przynosi Chrystusa, nie kulturę innej rasy".

27 lutego odbyła się audiencja dla Francoisa Mitterranda, prezydenta Francji.

1 kwietnia papież przyjął Marka Evelyna Heatha, pierwszego w historii ambasadora Wielkiej Brytanii przy Watykanie.

Od 12 do 15 maja papież odbył pierwszą podróż apostolską do Portugalii.

Zamach w rocznicę zamachu

13 maja w pierwszą rocznicę zamachu odwiedził sanktuarium w Fatimie, gdzie dokonał aktu zawierzenia świata Matce Bożej. Miała miejsce próba zamachu na papieża. Niezrównoważony psychiczne hiszpański ks. Juan Fernandez Krohn, rzucił się z bagnetem na Ojca św. i wznosił okrzyki przeciwko Soborowi Watykańskiemu II. Ujętego przez policję szaleńca Jan Paweł II przeżegnał znakiem krzyża.

20 maja Jan Paweł II powołał Papieską Radę ds. Kultury. W liscie do kardynała sekretarza stanu w sprawie rady Ojciec św. napisał: "Ożywiać Kościoł w stale odnawianym spotkaniu zbawczego orędzia Ewangelii z wielością kultur, pośród różnorodności ludów, którym ma on nieść owoce swej łaski".

Od 28 maja do 2 czerwca papież składał wizytę w Wielkiej Brytanii, w czasie której doszło do nieoficjalnego spotkania z królową Elżbietą II. W anglikańskiej katedrze w Canterbury odbyło się spotkanie z abpem Robertem Runcie i ogłoszenie wspólnej deklaracji na temat dialogu teologicznego. Na stadionie Cristal Palace w Londynie Jan Paweł II spotkał się z 20 tys. przedstawicieli Polonii brytyjskiej.

7 czerwca w Watykanie miało miejsce Spotkanie Jana Pawła II z prezydentem USA Ronaldem Reaganem.

Od 10 do 13 czerwca papież przebywał w Brazylii i Argentynie, była to 13. zagraniczna podróż papieska. Wizyty w Wielkiej Brytanii i Argentynie odbyły się podczas trwającej od 2 kwietnia wojny o Falklandy pomiędzy tymi państwami.

14 papieska podróż zagraniczna poprowadziła Jana Pawła II do Szwajcarii. Ojciec Św. wystąpił na forum Międzynarodowej Organizacji Pracy, gdzie wygłosił przemówienie "Hołd pracy ludzkiej – człowiek zawsze w centrum".

Odwołana pielgrzymka do ojczyzny

26 sierpnia  papież odprawił w Castel Gandolfo transmitowaną przez Radio Watykańskie mszę św. dla Polaków z okazji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry. Planowana na ten czas pielgrzymka do Polski została przesunięta z powodu stanu wojennego. Podczas mszy Jan Paweł II powiedział: "Podczas ostatnich miesięcy Kościół w Polsce nie przestaje powtarzac i potwierdzać, że państwo może byc prawdziwie mocne tylko z poparciem społeczeństwa, a droga do tego poparcia prowadzi nie przez przeciwstawianie, ale przez dialog z wszystkimi, przez rzeczywistą umowę społeczną".

29 sierpnia papież złożył wizytę w San Marino, była to 15. papieska podróż zagraniczna.

Święty Maksymilian Maria Kolbe

10 października Jan Paweł II kanonizował bł. Maksymiliana Kolbego jako męczennika. Pozdrawiając biskupów niemieckich papież powiedział "Niech nowy święty, ojciec Maksymilian Kolbe, uprasza wam, waszemu ludowi i krajowi opiekę Bożą i trwały pokój w wolności i sprawiedliwości", a na koniec dodał "Proszę wszystkich o modlitwę w intencji narodu polskiego".

W Hiszpanii o Europie

Od 31 października do 9 listopada papież odbył podróż do Hiszpanii, była to 16. papieska podróż zagraniczna. W jej trakcie papież odprawił w Santiago de Compostela mszę św. dla 500 tysięcy ludzi. W katetrze św. Jakuba odczytał "Akt europejski", w którym znalazły się między innymi słowa: "Jeszcze dzisiaj dusza Europy pozostaje zjednoczona, ponieważ oprócz wspólnych początków żyje wspólnymi wartościami chrześcijańskimi i ludzkimi, takimi jak godność osoby ludzkiej, głębokie przywiązanie do sprawiedliwości i do wolności, pracowitości, duch inicjatywy, miłość rodzinna, szacunek dla życia, tolerancja, pragnienie współpracy i pokoju, które są  jej cechami charakterystycznymi".

28 listopada Jan Paweł II nadał Opus Dei status prałatury personalnej, czyli instytucji kościelnej, która wykracza poza granice diecezji i prowadzi specjalne działania duszpasterskie oraz misyjne. Opus Dei jest jedyną prałaturą personalną w Kościele katolickim.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"


Zobacz więcej na temat: Europa Jan Paweł II