Redakcja Programów Katolickich

Drugi dzień Bożego Narodzenia. Kościół czci pierwszego męczennika - św. Szczepana

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 05:55
26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, znany jako dzień świętego Szczepana.
Audio
  • Ks. prof. Jan Żelazny z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II: chrześcijaństwo dowartościowało męczeństwo (IAR)
  • Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie: podczas mszy obrzucano księdza ziarnem (IAR)
  • Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie: dopiero drugiego dnia świąt się odwiedzano (IAR)
  • Ks. prof. Jan Żelazny z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II: fenomen męczeństwa nie jest związany bezpośrednio z chrześcijaństwem (IAR)
Wizerunek św. Szczepana, obraz pędzla Giotto di Bondone
Wizerunek św. Szczepana, obraz pędzla Giotto di BondoneFoto: Wikipedia/domena publiczna

- O ile w dawnej tradycji ludowej, pierwszy dzień świąt był czasem odpoczynku i rodzinnego ucztowania, to drugi dzień był czasem odwiedzania się i przyjmowania gości - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Dzień Świętego Szczepana wiązał się z rytualnym obrzucaniem się zbożem na szczęście. Robiono to domu, ale także w kościele. - To obrzucanie się było związane z magią urodzaju. Chodziło o to, by w nowym roku się rodziło i wszystkiego było pod dostatkiem - mówi etnografka.

Trudno powiedzieć, czy ten zwyczaj obrzucania się ziarnem, gdzieś jeszcze przetrwał. Dzisiaj i pierwszy i drugi dzień świąt są do siebie podobne - to przede wszystkim czas świętowania przy stole w gronie najbliższych lub wzajemnych odwiedzin czy przyjęć, w tym także wesel.

Pierwszy męczennik

W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, kościół czci pierwszego męczennika św. Szczepana. - Męczeństwo za wiarę zdarzało się już w świecie antycznym. To fenomen nie związany tylko z chrześcijaństwem - mówi ks.prof.Jan Żelazny z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Jak wyjaśnia, prześladowany i zabity z powodów religijnych był np. Sokrates. Chrześcijaństwo jednak później dowartościowało męczeństwo. Martyr czyli męczennik stał się świadkiem Chrystusa - dodaje ks.prof.Jan Żelazny.
Jak wyjaśnia, w chrześcijaństwie męczennik odwzorowuje Ewangelię i zaświadcza o jej prawdziwości.

Według statystyk, chrześcijaństwo jest dziś jedną z najbardziej prześladowanych religii. Blisko 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji.

IAR, bk

Czytaj także

Papież Franciszek: dzisiejszy świat potrzebuje czułości

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 09:04
Podczas pasterki w Watykanie Ojciec Święty powiedział, że świat naznaczony przemocą, wojnami, nienawiścią i prześladowaniami potrzebuje czułości. Podkreślił, że światła Bożego Narodzenia nie dostrzegą ludzie pyszni, zarozumiali i zamknięci w sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Polski: Boże Narodzenie to dowód tego, jak bardzo Bóg nas kocha

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 06:51
Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii wygłoszonej podczas pasterki w katedrze gnieźnieńskiej przypomniał, że sensem Bożego Narodzenie jest to, że to dla ludzi Bóg stał się człowiekiem. - Oto sens tej świętej nocy, w której z radością i wdzięcznością wspominamy Boże Narodzenie. Oto sens Bożego Narodzenia - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: prawdziwa miłość musi kosztować

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 07:48
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział podczas pasterki celebrowanej w parafii Matki Bożej Różańcowej w podwarszawskim Piasecznie, że prawdziwa miłość musi kosztować, a bez miłości, która jest ofiarna, gotowa do poświęceń i trudu, który daje prawdziwą radość, nie ma udanego małżeństwa i udanej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: tegoroczne Boże Narodzenie jest pełne łez

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 19:31
W wygłoszonym z głównej loggii bazyliki watykańskiej orędziu na Boże Narodzenie Ojciec Święty zaapelował o pomoc humanitarną dla ofiar prześladowań w Iraku i Syrii. Modlił się też o braterstwo i pojednanie na Ukrainie.
rozwiń zwiń