Polskie Radio
Section05
religia

Czy można świętować Walentynki w Środę Popielcową?

14 lutego w Kościele katolickim przypada Środa Popielcowa oraz Walentynki, powszechnie uważane za dzień św. Walentego - patrona zakochanych, jednak mające swoje korzenie w tradycji przedchrześcijańskiej duchowości rzymskiej. O to, czy świętowanie Walentynek jest dla katolika nie do pogodzenia ze Środą Popielcową zapytaliśmy dominikanina o. Stanisława Tasiemskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Walentynki katolicyzm

Kontrowersje wokół papieskiej adhortacji Amoris Laetitia

– Brak precyzji tego dokumentu daje pole do snucia różnych interpretacji. To jest główny problem – powiedział Piotr Kaznowski, publicysta kwartalnika "Christianitas".  W 2016 roku, po dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów, papież Franciszek wydał adhortację Amoris Laetitia. Wzbudziła ona szereg kontrowersji i dyskusji. Co było tego powodem? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem w audycji „Życie z duszą, czy bez?”
Zobacz więcej na temat:  papież Kościół religia wiara

"Brat Albert widział w drugim człowieku Jezusa Chrystusa"

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski religia Filip Memches pomoc pomoc społeczna

Akcja "Przytul hejtera". "Nienawiść jest grzechem"

– W tej akcji chodzi o to, by odpowiedzieć agresorom w sposób kulturalny, spokojny i z szacunkiem, według zasady zło dobrem zwyciężaj – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. W audycji „Ideologika” rozmowa o idei akcji „Przytul hejtera” i o tym, jak w sposób pokojowy przeciwstawiać się atakom w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet przemoc religia chrześcijaństwo islam ewangelia judaizm