Polskie Radio
Section05
religia

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Mezopotamskie eposy a Biblia. O tym, jak Izraelici czerpali z bliskowschodnich tradycji

Najbardziej znany opis potopu, który był karą za grzechy ludzkości, zawarto w Księdze Rodzaju. Ale nie jest to jedyna, a także nie najstarsza opowieść o tym wydarzeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku powstania świata - elementy, które mogły później zostać przeniesione do Biblii, znajdziemy w babilońskim eposie "Enuma elisz".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka religia starożytność

Rogier van der Weyden - "Zdjęcie z krzyża". Przejmujący obraz pasyjny

To było prestiżowe zamówienie - wielką tablicę z przedstawieniem zdjęcia z krzyża zamówiło u Rogiera van der Weydena bractwo cechu kuszników z Leuven (Lowanium), które obrało za swą patronkę Matkę Boską Bolesną. Malowane retabulum zastąpiło stary, konsekrowany w 1364 roku, posąg Marii Bolesnej w kaplicy kuszników Onze-Lieve-Vrouwe-van-Ginterbuiten.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo średniowiecze religia dzieła sztuki

PR24 "Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu

- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Jan Paweł II teologia filozofia wiara religia

Oddać życie za ...

Rodzina Ulmów - Samarytanie z Markowej, jak o nich mówimy - świadkowie tego co znaczy 'oddać życie za przyjaciół' - czyli bliźnich, z którymi wiele łączy, ale i wiele dzieli. Bardzo wymownie, gdy chodzi o Polaków i Żydów. W społcznosci Markowej żyli obok siebie dziesiątki lat, w czasie wojny przyszło Polakim zdać egzamin nie tylko z dobrosąsiedzkich relacji, ale z człowieczeństwa. Przyszli blogosławieni nie byli jednymi wobec tego wyzwania w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Papież Franciszek w tym tygodniu uda się do Mongolii. To jedna z najciekawszych pielgrzymek w dziejach

Papież Franciszek wyruszy w czwartek w jedną z najciekawszych podróży w dziejach wszystkich pielgrzymek. Uda się do Mongolii, gdzie nie był żaden z jego poprzedników. Dwadzieścia la temu zaproszony tam został Jan Paweł II, ale wizyta nie doszła do skutku z powodu jego stanu zdrowia. Obecna podróż do kraju, położonego między Rosją i Chinami, w którym przez dekady panował komunizm, odbędzie się w złożonym kontekście geopolitycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja papież Franciszek Kościół Kościół katolicki wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Watykan Mongolia ułan bator papież