Polskie Radio
Section05

religia

Marian Zdziechowski. "Filozof rozpaczy", który zapowiadał koniec świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Björn Schmelzer: religia to dla mnie swego rodzaju horyzont

- Zawsze fascynowała mnie religia. Byłem wychowany przez matkę w katolickiej wierze. W wieku 9-10 lat zacząłem śpiewać chórze chłopięcym w Antwerpii. Funkcjonowałem więc w tej kulturze, podążałem za tą religią nie mając zbyt dużego wyboru, zresztą jak większość osób. Religia jest swego rodzaju horyzontem, tak ją teraz postrzegam - mówił w Dwójce Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent grupy Graindelavoix.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Misteria Paschalia Michał Dębski Dwójka KULTURA Graindelavoix Björn Schmelzer

Wielkanoc, źródło prawdziwej nadziei 

Gdy Jezus umarł na krzyżu apostołowie stracili nadzieję i sens. Przestali wierzyć w swoją misję i zadania, jakie wcześniej im powierzył Chrystus. Wszystko zmieniło się, gdy pojawiły się relacje tych, którzy spotkali Zmartwychwstałego. Nadzieję widać także w biblijnych zapowiedziach Mesjasza, pismach, które przepowiadają tajemnicę Zmartwychwstania. Jak sprawić, by świadomość tego źródła radości i nadziei nie kończyła się z końcem świętowania Wielkanocy? Rozmowy o znaczeniu nadziei, która jest szczególnym tematem Roku Świętego 2025. Jak jej poszukiwać i dlaczego wiara i orędzie Chrystusa może być jej niewyczerpanym źródłem. Porozmawiamy także o teologicznym i kulturowym znaczeniu czasu Wielkanocy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara HISTORIA

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Data Wielkanocy nadal budzi podziały. Trwają rozmowy o zmianach

Przez ponad 400 lat kościoły katolickie i prawosławne stosowały różne sposoby ustalania daty Wielkanocy. Ta niedziela będzie dla chrześcijan szczególnym momentem – oba kościoły świętują zmartwychwstanie Jezusa tego samego dnia. Przywódcy religijni nawołują do ustalenia wspólnej daty celebracji dla wszystkich chrześcijan – pisze agencja Associated Press.
Zobacz więcej na temat:  Kościół chrześcijaństwo Wielkanoc papież Franciszek ŚWIAT

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus jedzenie jajko chleb wypieki Kościół