Polskie Radio
Section05
religia

Sekularyzacja we współczesnym świecie

– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia

"Weźmijcie Pismo Święte”. Narodowy Dzień Czytania Pisma

Pod hasłem "Weźmijcie Pismo Święte” w niedzielę będzie obchodzony II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian - poinformowało PAP Stowarzyszenie "Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki religia Biblia

"Trwa wymywanie świąt z duchowego, polskiego krajobrazu"

W okresie wielkanocnym jesteśmy otoczeni przez kurczaki, zajączki, króliczki, kury, zakupy, gotowanie, świąteczne porządki, po których następuję dwa dni świętowania jedzenia. Czym jest Wielkanoc dla Polaków – wielkim świętem religijnym, duchowym, czy też istotnym elementem naszej obyczajowości? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: dr Zuzanna Grębecka z Instytutu Kultury Polskiej UW i prof. Zbigniew Mikołejko z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 święta Wielkanoc religia wiara Kościół katolicyzm

„Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego

W Liście św. Pawła do Galatów św. Paweł mówi o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Pojawienie się Syna Bożego rozpoczyna nowy etap historii - świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi - to z nich wyrosła nasza kultura. O tym, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat i jak go zmienił, mówił w Polskim Radiu 24 autor książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół starożytność Jezus Chrystus Biblia Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo Kościół katolicki

Papież Franciszek: zmartwychwstanie przywraca radość

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu wygłoszonym w Watykanie powiedział, że zmartwychwstanie Jezusa przynosi nadzieję światu, gdzie panuje niesprawiedliwość i przemoc. Udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu oraz złożył wszystkim życzenia dobrych świąt wielkanocnych. Papieskie orędzie komentował w Polskim Radiu 24 jezuita, o. Andrzej Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo wiara religia