Polskie Radio
Section05
religia

"Boża pasja". Czy nawrócenie oznacza sukces?

– W ostatnim czasie możemy usłyszeć coraz więcej świadectw wiary osób nawróconych. To bardzo dobrze, bo są one potrzebne – powiedziała Natalia Podosek-Rakoczy, autorka książki "Boża pasja". Kościół polski obfituje w dużą liczbę świadectw wiary. O tym, jakie znaczenie mają one w życiu osób identyfikujących się z religią chrześcijańska mówiliśmy w audycji "Życie z duszą, czy bez?".
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara religia Kościół katolicki

Czym jest patriotyzm w XXI wieku?

– Dzisiaj bycie patriotą jest o wiele łatwiejsze, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. Przy okazji Święta Niepodległości w audycji „Ideologika” rozmowa m.in. na temat ujęcia patriotyzmu przez przedstawicieli największych religii świata. Udział w dyskusji brali również jezuita o. Mariusz Bigiel, ewangelicki ks. Karol Długosz oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święto Niepodległości patriotyzm religia

„Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”

W najbliższą niedzielę 12 listopada, po raz 9. w Kościele katolickim  w Polsce będziemy obchodzili Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W parafiach będą organizowane modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan i zbierane ofiary na rzecz organizacji idących im z pomocą. O prześladowanych chrześcijanach mówili w Polskim Radiu 24 bp Antoine Chbeir, maronicki biskup kościoła katolickiego z Tartus w Syrii i ks. prof. Waldemar Cisło, Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia Kościół katolicki

"Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie"

– Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie, za co jestem mu bardzo wdzięczny – powiedział Tomasz Budzyński, wokalista zespołu Armia. W najnowszej odsłonie audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o wzajemnych oddziaływaniach pomiędzy chrześcijaństwem a współczesną kulturą. Punktem wyjścia do dyskusji była niedawna premiera kultowej płyty „Legenda” zespołu Armia, która ukazała się w całkiem nowej aranżacji i  interpretacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia chrześcijaństwo

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia chrześcijaństwo Mariusz Cieślik

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

1 listopada to dzień, w którym wspomina się zmarłych, a 2 listopada - dzień zaduszny. O tym, jak przeżywa się te dni w innych niż Polska zakątkach świata – m.in. w Korei Południowej czy Boliwii - opowiadali brat Andrzej Baranowski, palotyn, który od 16 lat pracuje w Korei Południowej i siostra Franciszka Polaczek i Maria Dąbrowska, które mieszkają w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Korea Południowa chrześcijaństwo

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Źródła uroczystości

– Istotą tych dni jest przeżywanie łączności ze zmarłymi – podkreślał w Rozmowie PR24 Robert Tekieli, wicedyrektor Polskiego Radia 24, w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Na naszej antenie o historycznym i współczesnym znaczeniu świąt związanych ze wspominaniem zmarłych mówił również Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki Kościół wiara religia