Polskie Radio
Section05
aktualności katolickie

Warszawa: politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie modlono się - jak każdego miesiąca - w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, ojczyzny i w grudniu - za ofiary stanu wojennego. We mszy świętej uczestniczyli politycy PiS, na czele z prezesem tej partii Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Msza święta katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Ryszard Kaczorowski pamięć Kościół katolicki aktualności katolickie

Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W południe "Godzina Łaski"

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił papież Pius IX w 1854 r. Dotyczy on ustrzeżenia Maryi od jej poczęcia - od grzechu pierworodnego. Kościół na Wschodzie nie ogłaszał nigdy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, ponieważ była ona tam powszechnie wyznawana i praktycznie nie miała przeciwników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie chrześcijaństwo Kościół katolicki wiara

PR24 Dariusz Karłowicz o najnowszej edycji projektu "Namalować katolicyzm od nowa"

Fundacja Świętego Mikołaja kontynuuje swój wielki projekt "Namalować katolicyzm od nowa". Niedawno w podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę 20 obrazów przedstawiających scenę zwiastowania. O dziełach i inicjatywie, a także o związkach katolicyzmu ze sztuką mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, filozof, redaktor rocznika "Teologia polityczna", kurator projektu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches religia aktualności katolickie Kościół

Papież Franciszek: pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga

"Otwórzcie się na Chrystusa, ukrytego pod osłoną człowieka smutnego, samotnego i głodnego"- to słowa papieża Franciszka z pozdrowień dla Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Chory papież, który z powodu stanu zapalnego dróg oddechowych ma kłopoty z głosem i kaszle, nie odczytał katechezy i pozdrowień. Zrobił to za niego ksiądz z Sekretariatu Stanu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan aktualności katolickie papież Franciszek

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Rozpoczyna się zebranie plenarne KEP. Biskupi podsumują I sesję synodu o synodalności

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczyna się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem obrad będzie podsumowanie rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zebranie plenarne KEP potrwa dwa dni, a po jego zakończeniu - 21 listopada - biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie Jasna Góra Częstochowa Episkopat Polski

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie religia

Papież obawia się wybuchu światowego konfliktu. "Jeden policzek prowokuje drugi, silniejszy"

Papież Franciszek oświadczył w środę we włoskiej telewizji RAI, że świat przeżywa obecnie "bardzo mroczne" chwile, w których "nie znajduje się zdolności do refleksji". Wyraził też obawę, że konflikt palestyńsko-izraelski może się przerodzić w konflikt światowy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan aktualności katolickie papież Franciszek Izrael Strefa Gazy wojna na Ukrainie

Synod biskupów w Watykanie. "Pragnienie Kościoła, który będzie domem i rodziną Boga"

W dokumencie końcowym synodu biskupów w Watykanie, zakończonego w sobotę wieczorem, położono nacisk na to, że Kościół musi być "bardziej bliski osobom i mniej biurokratyczny". Zwrócono też uwagę na niebezpieczeństwo "klerykalizacji" świeckich, bo to - jak się zauważa - mogłoby doprowadzić do nierówności i podziałów wśród wiernych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan Europa aktualności katolickie Kościół katolicki

"Ksiądz z osiedla" o alternatywach dla Halloween. W sobotę organizuje "Light Party"

- Jeśli ktoś traktuje udział w Halloween jedynie jako okazję do zabawy, to nie widzę problemu; jednak warto zachować ostrożność czy w zabawę nie są wplecione praktyki okultystyczne - powiedział ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że warto szukać alternatywnych propozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Kościół Wszystkich Świętych Zaduszki Halloween zabawa aktualności katolickie

Dziś dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Franciszek wybrał rocznicę wielkiego spotkania w Asyżu

Piątek został ogłoszony przez papieża Franciszka dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. W bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczył specjalnej modlitwie. Do udziału w inicjatywie tego dnia zaprosił też przedstawicieli innych wyznań i religii. Wydarzenie to odbędzie się w 37. rocznicę historycznego międzyreligijnego spotkania w Asyżu, zwołanego przez św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rzym Watykan papież papież Franciszek atak Hamasu na Izrael wojna na Ukrainie pokój Asyż wiara Jan Paweł II aktualności katolickie

WYWIAD "Uważała, że natura ludzka jest nośnikiem przyrodzonej ludzkiej godności". Prof. Skibiński o Wandzie Półtawskiej

- Wanda Półtawska uważała, że natura ludzka jest nośnikiem przyrodzonej ludzkiej godności wynikającej z wiary, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże i skierowany ku naśladownictwu Chrystusa - powiedział historyk prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wanda Półtawska odeszli 2023 Kościół Jan Paweł II aktualności katolickie

Prośba o sprawiedliwy pokój. List przewodniczącego Episkopatu do palestyńskiego ambasadora

KEP prosi Boga o sprawiedliwy pokój między Izraelem a Palestyną, których współpraca i zgodne współżycie winny stać się przykładem, jak pokonywać nawet niepokonalne trudności - podkreślił przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w liście do ambasadora Państwa Palestyny w RP Mahmouda Khalify.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie chrześcijaństwo Kościół katolicki Izrael Palestyna