Polskie Radio
Section05
aktualności katolickie

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm Sylwia Sułkowska chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

Papież apeluje o pomoc dla Somalii. "Ludność znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie"

Papież Franciszek zaapelował o pomoc dla Somalii oraz sąsiednich krajów, które są pogrążone w ciężkim kryzysie humanitarnym z powodu suszy. Podkreślił, że ludność tej części Afryki znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ojciec Święty dodał ponadto, że "wiara jest ogniem, a nie usypiającą kołysanką".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa aktualności katolickie papież Franciszek wiara Watykan

TYLKO U NAS Odrodzenie pieszego pielgrzymowania. Po pandemii rośnie liczba przybywających na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa kolejny w tym roku szczyt pielgrzymkowy. Na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, w związku z uroczystym odpustem, do sanktuarium maryjnego na Jasną Górę przybywają liczne grupy pielgrzymów. W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymkach wchodzących na jasnogórski szczyt bierze udział 81,5 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Santiago de Compostela Kościół Przemysław Goławski

Papież Franciszek: w obliczu bezsensownego szaleństwa wojny musimy leczyć rany nienawiści

- W obliczu bezsensownego szaleństwa wojny znów musimy łagodzić skrajności przeciwstawieństw i leczyć rany nienawiści - powiedział papież Franciszek w Quebecu w kolejnym dniu swej pielgrzymki do Kanady. - Nie trzeba pytać, jak kontynuować wojny, ale jak je zakończyć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Ameryka Północna papież Franciszek pielgrzymka aktualności katolickie

Asymilacja w kościelnych szkołach. Papież w Kanadzie prosił o przebaczenie za cierpienie dzieci rdzennej ludności

Papież Franciszek podczas wizyty w Kanadzie poprosił w poniedziałek o przebaczenie za to, że wielu chrześcijan wspierało "kolonizacyjną mentalność mocarstw, uciskających rdzenne narody” i za to, że członkowie Kościoła współpracowali w "projektach niszczenia kultury i przymusowej asymilacji, realizowanych przez ówczesne rządy". - Pokornie proszę o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności- dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Kanada papież Franciszek aktualności katolickie dzieci

Nawet 5 tys. kościołów we Francji do wyburzenia. Tekieli: państwo praktycznie ateistyczne

- Jeśli przyjrzymy się tej sytuacji z bliska, to wbrew pozorom kościoły, które podlegają państwu, które zostały zrabowane Kościołowi przez francuskie państwo, z nimi jest lepiej niż z tymi, które po 1905 roku zostały wybudowane, ponieważ one są na utrzymaniu społeczności wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator naszej anteny Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Mirosław Skowron ŚWIAT Francja Kościół aktualności katolickie ateizm

Nawet 5 tysięcy kościołów ma się w ciągu najbliższych 8 lat zamienić w gruz. Oto sekularyzacja po francusku

Nowy raport w sprawie rozbiórki kościołów przedstawiono we francuskim senacie. Wynika z niego, że do wyburzenia przeznaczono od 2,5 tys., do nawet 5 tys. kościołów w czasie 8 lat. Autorzy dokumentu apelują do państwa o uruchomienie programów, które mogłyby powstrzymać degradację religijnego dziedzictwa Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie

TYLKO U NAS Przed pandemią do miejsc świętych pielgrzymowało 7 mln Polaków. Jak może być w tym roku?

W te wakacje zniesiono restrykcje dotyczące pielgrzymek do Ziemi Świętej. - To bardzo optymistyczny akcent, którym chcemy się podzielić i zaprosić do pielgrzymowania - mówi przewodnik Agnieszka Czyż-Mańkowska. Czym pielgrzymowanie różni się od turystyki, w rozmowach z portalem PolskieRadio24.pl mówili organizatorzy ruchu pielgrzymkowego i przewodnicy w podróżach do miejsc świętych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Izrael Santiago de Compostela Przemysław Goławski

"Ono bije dla nas". Dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół katolicki obchodzi w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Święto to zostało ustanowione po objawieniu się Jezusa Chrystusa mistyczce św. Małgorzacie Marii Alacoque w XVII w. W objawieniach Syn Boży polecił, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, a także zalecił odprawianie specjalnego nabożeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół aktualności katolickie wiara