Polskie Radio
Section05
Kościół

Antykomunizm kard. Wyszyńskiego. Prof. Żaryn: Wielka Nowenna miała pomóc przenieść naród w drugie tysiąclecie

Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę na Jasną Górę dotarły relikwie bł. kard. Wyszyńskiego przyniesione przez 311. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Akademickich Grup "17". O roli Matki Bożej w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan  Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Jan Żaryn Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki komunizm

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm Sylwia Sułkowska chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

TYLKO U NAS Odrodzenie pieszego pielgrzymowania. Po pandemii rośnie liczba przybywających na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa kolejny w tym roku szczyt pielgrzymkowy. Na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, w związku z uroczystym odpustem, do sanktuarium maryjnego na Jasną Górę przybywają liczne grupy pielgrzymów. W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymkach wchodzących na jasnogórski szczyt bierze udział 81,5 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Santiago de Compostela Kościół Przemysław Goławski

Polski Kościół kontra komunizm

Kardynałowie Adam Stefan Sapieha, August Hlond i Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II w trakcie 44 lat rządów komunistycznych w Polsce wywarli ogromny wpływ na to, jaką rolę odgrywał wtedy Kościół, m.in. w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. O funkcji, jaką spełniał Kościół katolicki w najnowszej historii naszego kraju, w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki" mówili historycy: prof. Jan Żaryn, prof. Grzegorz Kucharczyk oraz prof. Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Kościół niepodległość Magdalena Drohomirecka Jan Żaryn

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Blisko 2 tys. osób zmierza na Jasną Górę

Ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w drogę na Jasna Górę wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Do Częstochowy zmierza blisko 2 tys. pielgrzymów. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa "Syn was wyzwoli".  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół wiara Kościół katolicki Kazimierz Nycz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

"Eksplozja w Libanie to wciąż otwarta rana". Apel o pomoc dla Kraju Cedrów

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło zaapelował o wsparcie Libanu, który zmaga się z kryzysem humanitarnym. Pogłębiła go eksplozja w porcie w Bejrucie, do której doszło równo dwa lata temu. - To wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie - powiedział ks. Cisło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Liban Kościół chrześcijaństwo Bliski Wschód Azja

78 lat po godzinie "W". Kościelne dzwony upamiętnią Powstanie Warszawskie

Kościół włącza się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 78 lat od rozpoczęcia tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, o 17.00 - w godzinę "W" zostaną włączone wszystkie kościelne dzwony. Zaapelowała o to Archidiecezja Warszawska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa

Przed godziną W…

78 lat temu, 31 lipca 1944 roku,  Warszawiacy zaangażowani w walkę podziemną, w napięciu czekali na hasło do rozpoczęcia powstańczego zrywu. Na godzinę W. czekali również Monika i Czesław Kicmanowie. Ich 7  letni syn Stanisław Maciek nie czekał, ale cudem uratowany z rzezi woli do końca swojego barwnego życia kolejnym pokoleniom opowiadał o warszawskim sierpniu. Zmarł rok temu jako mąż, ojciec, dziadek, a na końcu również i ksiądz. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć