Polskie Radio
Section05
Kościół

Franciszek do władz Mjanmy: nikogo nie można wykluczać

Papież przemawiał w stolicy Mjanmy. Nie odniósł się bezpośrednio do delikatnej kwestii muzułmańskiej mniejszości Rohingja, która ucieka do Bangladeszu przed prześladowaniami. Apelował natomiast o poszanowanie każdej "grupy etnicznej" i jej tożsamości. Władze birmańskie nie uznają tożsamości Rohingjów i nie uważają ich za obywateli.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek aktualności katolickie pokój Birma Bangladesz Kościół wiara

Sprawa ks. Bonieckiego. Granice otwartości i posłuszeństwa w Kościele

Ks. Adam Boniecki utracił przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, ma jedynie możliwość współpracy z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Nie milkną komentarze po tej decyzji prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. O granicach otwartości i posłuszeństwie w Kościele mówili w audycji W Gruncie Rzeczy publicyście – Tomasz Wiścicki i Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Adam Boniecki Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

I Światowy Dzień Ubogich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Już po raz dziewiąty w drugą niedzielę listopada w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiega pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Dzień ten organizuje od 2009 r. Polska Sekcja Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Bliski Wschód Kościół katolicki Episkopat Polski chrześcijaństwo

"Boża pasja". Czy nawrócenie oznacza sukces?

– W ostatnim czasie możemy usłyszeć coraz więcej świadectw wiary osób nawróconych. To bardzo dobrze, bo są one potrzebne – powiedziała Natalia Podosek-Rakoczy, autorka książki "Boża pasja". Kościół polski obfituje w dużą liczbę świadectw wiary. O tym, jakie znaczenie mają one w życiu osób identyfikujących się z religią chrześcijańska mówiliśmy w audycji "Życie z duszą, czy bez?".
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara religia Kościół katolicki