Polskie Radio
Section05
Kościół

TYLKO U NAS Część posłów KO i Lewicy przeciw uhonorowaniu kard. Wyszyńskiego. Makowski: liczą na łatwe punkty polityczne

- Postać tak zasłużona dla Polski jak Stefan Wyszyński, w znacznie szerszym kontekście niż tylko kościelno-religijnym, nie powinna podlegać naszym obecnym wojnom światopoglądowym - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Marcin Makowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy" oraz wp.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Senyszyn lewica Kościół Jan Paweł II Stefan Wyszyński

"Przyjmijcie czas pandemii jako czas postu eucharystycznego". List adwentowy prymasa Polski

W liście na Adwent prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak napisał, że Adwent wzywa nas do odważnej i wytrwałej wiary. - Czas pandemii, czas trudnych dla nas ograniczeń, a także towarzyszące nam niepokoje społeczne, podziały i niezgoda - właśnie ten czas wzywa nas do konkretnych uczynków miłości, do jedności i do świadectwa - napisał arcybiskup.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Adwent wiara

"Joanna Senyszyn to szatan w ludzkiej skórze". Opozycjoniści w obronie JP2

- To obrzydliwe i ohydne, że wychowaliśmy sobie kolejne pokolenie Senyszynów, Urbanów, Frasyniuków, Bolków i innych Wałęsów. To tragedia, że ci ludzie są dziś dla niektórych młodych bohaterami - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski, który z Wojciechem Borowikiem i Andrzejem Rozpłochowskim komentował m.in. ostatnią wypowiedź poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół Stefan Wyszyński Joanna Senyszyn Polskie Radio 24

Nowy Jork: związane z pandemią ograniczenia dot. świątyń niezgodne z konstytucją. Tak uznał Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy USA przychylił się w środę do skargi grup religijnych przeciwko restrykcjom stanu Nowy Jork ograniczającym dozwoloną liczebność zgromadzeń w tamtejszych kościołach i synagogach. Sąd uznał, że ograniczenia są niekonstytucyjne.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Kościół religia Stany Zjednoczone koronawirus pandemia COVID-19 Sąd Najwyższy Ameryka Północna ŚWIAT USA

"Ciąg dalszy globalnej operacji". Tekieli o oczernianiu wizerunku św. Jana Pawła II

- Ataki na postać Jana Pawła II mają na celu zabranie go młodym, którzy go nie znają. Naszym obowiązkiem jest to, aby młodzież dostała prawdziwy obraz papieża - mówił Robert Tekieli, komentator Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Jan Paweł II społeczeństwo pamięć wiara religia walka z pedofilią Robert Tekieli Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Grzegorz Polak o atakach na Jana Pawła II: jesteśmy mistrzami świata w rzucie oszczerstwem i niszczeniu autorytetów

- Jan Paweł II może być jednym z ostatnich wielkich autorytetów - mówi wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl odniósł się do dyskusji o zasługach i domniemanych winach papieża Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Jan Paweł II POLSKA Watykan Kościół katolicki aktualności katolickie społeczeństwo media Przemysław Goławski

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN służba bezpieczeństwa PRL

Abp Skworc przed adwentem: Eucharystia uczy, by dzielić się z bliźnimi

Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania - powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając rozpoczynający się w pierwszą niedzielę adwentu nowy rok duszpasterski.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara Adwent Episkopat Polski aktualności katolickie społeczeństwo POLSKA

Hiszpański historyk: przestępstwa McCarricka udowodniono dopiero po śmierci Jana Pawła II

- Hiszpański historyk Jose Luis Orella z madryckiego uniwersytetu CEU San Pablo uważa, że watykański raport w sprawie byłego kardynała Theodore'a McCarricka nie obciąża osoby Jana Pawła II. W rozmowie z PAP wykładowca stołecznej uczelni wskazał, że przestępstwa seksualne amerykańskiego hierarchy zostały bowiem udowodnione już po śmierci polskiego papieża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jan Paweł II Kościół przestępczość

Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn

48 posłów zagłosowało przeciwko uchwale sejmowej, na mocy której m.in. kardynał Stefan Wyszyński zostanie patronem 2021 roku. "Powinniśmy pamiętać o ofiarach pedofilii, a nie upamiętniać przedstawicieli kościoła, który wciąż broni i kryje sprawców" - napisał w mediach społecznościowych poseł PO Franciszek Starczewski. Poseł Lewicy Joanna Senyszyn napisała z kolei, że "to przez takich jak Stefan Wyszyński i JP2 kościół stał się bezpieczną przystanią dla pedofilów!".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Wyszyński Kościół

WYWIAD Hanna Suchocka: Jan Paweł II w żaden sposób nie tuszował spraw pedofilskich

- Jan Paweł II rozwiązywał problemy jednoznacznie i działał adekwatnie do posiadanej wiedzy. Nigdy nie uchylał się od działania i w żaden sposób nie tuszował spraw pedofilskich - powiedziała w rozmowie z PAP b. premier i b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, prof. UAM Hanna Suchocka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Hanna Suchocka Watykan Kościół papież

Pioruny i hasła proaborcyjne. Kolejne dewastacje kościołów w Krakowie

Nieznani sprawcy zniszczyli budynki bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie - informuje portal pch24.pl. Na murach "Skałki" pojawiły się znaki charakterystyczne dla uczestników strajków odbywających się po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie aborcji eugenicznej. Trybunał uznał, że jest ona niezgodna z polską konstytucją.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aborcja strajk kobiet POLSKA społeczeństwo Kraków Kościół katolicki regiony małopolskie