Polskie Radio
Section05
Kościół

"Arcydzieła z Watykanu" na Zamku Królewskim. Gliński: piękna wystawa, nasycona ważnymi treściami

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się w czwartek uroczyste kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji pt. "Arcydzieła z Watykanu". - To piękna, nasycona szalenie ważnymi treściami, wystawa - ocenił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Zamek Królewski Kościół Kościół i kultura KULTURA aktualności katolickie Watykan

Kard. Dziwisz: zamach nie zatrzymał Jana Pawła II, jego pontyfikat rozwinął się po tym wydarzeniu

- Myślę, że po tym zamachu pontyfikat się rozwinął. To były początki, zapowiadał się pięknie i tak się zrealizował. Może papież miał więcej odwagi. Nie bał się ludzi, tłumów, szedł do nich. Absolutnie nie można powiedzieć, że zamach w jakiś sposób go zatrzymał - powiedział o wydarzeniach sprzed 40 lat kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież zamach Ali Agca Kościół wiara HISTORIA ludzie aktualności katolickie

"W całej Polsce z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch". Premier w rocznicę zamachu na Jana Pawła II

"Chyba w całej Polsce czuliśmy to samo, z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch. I ta ogromna radość, kiedy podano, że operacja udała się i że nasz kochany Ojciec Święty będzie żył!" - napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki HISTORIA Jan Paweł II Kościół Stefan Wyszyński Kościół katolicki

Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat

- Dziękujemy Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia papieża Polaka i w konsekwencji jego długi pontyfikat – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji przypadającej w czwartek 40. rocznicy zamachu na życie papieża Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Kościół Stanisław Gądecki wiara społeczeństwo Jan Paweł II Watykan zamach HISTORIA

O. Świniarski: Jan Paweł II opierał swoją miłość do Ojczyzny o miłość do Matki Bożej

- Te ziemie nie były obce Janowi Pawłowi II - podkreślił w Polskim Radiu 24 o. Zdzisław Świniarski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II. Gościem audycji byłą również prof. Krystyna Śliwińska, organizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Kościół Kościół katolicki Jan Paweł II zamach papież wiara Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

"Smutna ścieżka ku kościelnej otchłani". Weigel o drodze synodalnej w Niemczech

- Kłopot, jaki mam ja i wielu innych, gdy słyszymy biskupa Bätzinga, jego podobnie myślących kolegów z episkopatu oraz przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, polega na tym, że nie słyszymy głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu - powiedział jeden z czołowych watykanistów George Weigel.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo aktualności katolickie

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 9 maja godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół wiara

"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino

Kościół ogłosi dziś błogosławionym męczennikiem włoskiego sędziego Rosario Livatino, zamordowanego w 1990 roku przez sycylijską mafię. Msza święta beatyfikacyjna rozpocznie się o godzinie 10 w Bazylice Katedralnej w Agrigento na Sycylii, gdzie jego doczesne szczątki zostały przeniesione z rodzinnego miasta Canicattì. Rosario Angelo Livatino, zapamiętany przez świadków jego życia jako "człowiek kochający Boga, rodzinę i sprawiedliwość", będzie pierwszym sędzią w historii, którego Kościół ogłosi błogosławionym.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Kościół beatyfikacja papież prawo sąd ŚWIAT Europa Włochy Watykan

Zbiorowe formy kultury na otwartym powietrzu, wytyczne dla kościołów. Nowe rozporządzenia

Zgodnie z opublikowanym Rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu. Od 29 maja do 5 czerwca - również w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych do 5 czerwca może uczestniczyć jedna osoba na 15 m², przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia społeczeństwo rozporządzenie Kościół infografika POLSKA