Polskie Radio
Section05
Kościół

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

O aferze pedofilskiej w Kościele chilijskim

W ostatnich dniach papież Franciszek, w liście do biskupów Chile, przyznał, że doszło do „poważnych błędów” w ocenie sytuacji wokół skandalu pedofilii w Kościele w tym kraju i zarzutów tuszowania takich czynów. W audycji Terlikowski na Froncie rozmowa z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chile pedofilia Kościół katolicyzm papież Franciszek ŚWIAT

"Jestem za życiem". XIII Marsz Świętości Życia

Trzynasty Marsz Świętości Życia przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy, w tym roku pod hasłem "Jestem za życiem". Marsz poprzedziły msze święte odprawione o godz. przez kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła na Pradze. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 organizatorka marszu Beata Chojnacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki adopcja

"Trwa wymywanie świąt z duchowego, polskiego krajobrazu"

W okresie wielkanocnym jesteśmy otoczeni przez kurczaki, zajączki, króliczki, kury, zakupy, gotowanie, świąteczne porządki, po których następuję dwa dni świętowania jedzenia. Czym jest Wielkanoc dla Polaków – wielkim świętem religijnym, duchowym, czy też istotnym elementem naszej obyczajowości? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: dr Zuzanna Grębecka z Instytutu Kultury Polskiej UW i prof. Zbigniew Mikołejko z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 święta Wielkanoc religia wiara Kościół katolicyzm

13. rocznica śmierci Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!"

Słowa, aby wierni "nie lękali się" wypowiedziane podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat, stały się hasłem tegorocznych obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II, organizowanych przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. O swoich spotkaniach i relacjach z Ojcem Świętym opowiedział w Polskim Radiu 24 metropolita lwowski - abp Mieczysław Mokrzycki, który od 1996 r. był jego osobistym sekretarzem. O obchodach rocznicy śmierci papieża mówił także Marcin Nowak, koordynator tego wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II i ks. Grzegorz Kurp, pallotyn, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicyzm Rzym Watykan Karol Wojtyła

„Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego

W Liście św. Pawła do Galatów św. Paweł mówi o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Pojawienie się Syna Bożego rozpoczyna nowy etap historii - świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi - to z nich wyrosła nasza kultura. O tym, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat i jak go zmienił, mówił w Polskim Radiu 24 autor książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół starożytność Jezus Chrystus Biblia Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo Kościół katolicki

"Wielkanoc to czas, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego"

- Wielkanoc jest dniem, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego – powiedział Mohamed Adam, który wraz z jezuitą o. Mariuszem Biglem, ks. Karolem Długoszem, asystentem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegoi etnografem Janem Witoldem Suligą był gościem audycji Ideologika. Rozmowa dotyczyła wartości Wielkanocny i ich znaczeniu w różnych religiach.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta Kościół chrześcijaństwo katolicyzm

Kobiety przy grobie Jezusa

W opisach poranka zmartwychwstania, jakie znamy z Ewangelii, kobiety pełnią rolę szczególną. To dobra okazja, aby podjąć temat miejsca i roli kobiety w Kościele w dawnych wiekach i obecnie. Dlatego dziś w Familijnej Jedynce chcemy spytać: jakie obrazy kobiecości wyłaniają z nauczania Kościoła i Biblii, w jaki sposób są one odbierane przez współczesne kobiety i czy są one odpowiedzią na ich aspiracje? Gośćmi audycji byli: dr Monika Waluś teolog, gospodyni domowa, dr Dominika Żukowska-Gardzińska z teolog z Centrum Myśli Jana Pawła II i dr Sebastian Duda teolog i publicysta „Więzi”.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm