Polskie Radio
Section05
Kościół

NASZ WYWIAD Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski POLSKA

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezydent Duda: niezwykłe świadectwo miłości bliźniego

"Niemieckie władze okupacyjne zagroziły śmiercią każdemu, kto na naszych ziemiach choćby tylko próbował udzielić jakiejkolwiek pomocy ukrywającemu się Żydowi. Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie pozwalające ocalić życie" - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w dzienniku "Cyprus Mail".
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja Żydzi Kościół Kościół katolicki pamięć prezydent Andrzej Duda Cypr Europa ŚWIAT

W świat poszła informacja o rodzinie Ulmów. Międzynarodowe media opisują historię polskich męczenników

O beatyfikacji rodziny Ulmów pisały w niedzielę największe światowe media, opisując historię Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów. Podkreślano, że jest to pierwsza w historii Kościoła katolickiego beatyfikowana rodzina. O beatyfikacji i życiu Ulmów informowały m.in. stacje CNN, BBC, NBC czy dzienniki "Washington Post", "Haaretz" i "Jerusalem Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media Ulmowie beatyfikacja Kościół społeczeństwo Europa

Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną. Prezydent Andrzej Duda: to potwierdzenie wyjątkowości i świętości

Rodzina Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda, który podkreślił, że "beatyfikacja to potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół podkarpackie Ulmowie beatyfikacja społeczeństwo Msza święta prezydent Andrzej Duda

Beatyfikacja rodziny Ulmów. W Markowej przemawiał prezydent Andrzej Duda [POSŁUCHAJ]

Rodzina Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda. Zachęcamy do wysłuchania nagrania transmisji uroczystości, którą wyemitował Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół podkarpackie Ulmowie beatyfikacja społeczeństwo Msza święta

PR24 "Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu

- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Jan Paweł II teologia filozofia wiara religia

TYLKO U NAS Beatyfikacja rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: dzięki tej uroczystości prawda historyczna może zostać w pełni ukazana

- Staramy się wykorzystać ten moment zainteresowania świata polską historią II wojny światowej, w tym szczególnie rodziny Ulmów, aby prawda historyczna została ukazana w pełni – mówi dr Mateusz Szpytma, wicedyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Goławski II wojna światowa Ulmowie historia Polski HISTORIA POLSKA Kościół społeczeństwo beatyfikacja Żydzi Holokaust aktualności katolickie

PR24 "Patrzyli na świat szerzej, wierzyli, że każde życie ma sens". Ks. Mętlewicz o rodzinie Ulmów

- Świat patrzy przez pryzmat: liczy się to, co moje, moja rodzina, moje dobro, mój dom. A Ulmowie patrzyli szerzej - że każde życie ma sens, szczególnie to zagrożone, wykluczone i skazane na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Mętlewicz z UKSW o beatyfikowanych w niedzielę Wiktorii i Józefie Ulmach wraz z dziećmi. Historię ich życia i uwarunkowania społeczne życia w podkarpackiej wsi w czasach niemieckiej okupacji przybliżył z kolei dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie historia Polski Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Kościół Kościół katolicki POLSKA

"To wielkie święto Kościoła i powód Polaków do dumy". Ambasador RP w Watykanie o beatyfikacji rodziny Ulmów

Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, powiedział, że "niedzielna beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej będzie wielkim świętem Kościoła, a jednocześnie powodem Polaków do dumy". - To jeden z takich momentów, kiedy powinniśmy wysoko podnosić głowę i pamiętać o osobach ratujących Żydów podczas wojny - dodał polski dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ulmowie POLSKA Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo beatyfikacja Kościół wiara

Oddać życie za ...

Rodzina Ulmów - Samarytanie z Markowej, jak o nich mówimy - świadkowie tego co znaczy 'oddać życie za przyjaciół' - czyli bliźnich, z którymi wiele łączy, ale i wiele dzieli. Bardzo wymownie, gdy chodzi o Polaków i Żydów. W społcznosci Markowej żyli obok siebie dziesiątki lat, w czasie wojny przyszło Polakim zdać egzamin nie tylko z dobrosąsiedzkich relacji, ale z człowieczeństwa. Przyszli blogosławieni nie byli jednymi wobec tego wyzwania w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Msza Święta w Markowej rozpocznie się o godz. 10.00

W niedzielę o godzinie 10.00 w Markowej na Podkarpaciu rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie beatyfikacja podkarpackie Kościół społeczeństwo

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezydent Duda: znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny

"Historia męczeństwa rodziny Ulmów powinna być znana na całym świecie. Niemiecka nazistowska okupacja, Holokaust oraz masowe zbrodnie na Polakach to ogromnie ważny i wciąż bolesny wątek dziejów mojej Ojczyzny" - napisał w artykule opublikowanym w szeregu światowych portali prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Ulmowie Kościół historia Polski społeczeństwo

"Ofiara złożona przez rodzinę Ulmów symbolem wierności wartościom". Papież Franciszek o męczennikach z Markowej

Papież Franciszek wyraża nadzieję, że ofiara złożona przez rodzinę Ulmów będzie symbolem wierności wartościom, których nigdy nie wolno zdradzić - to słowa z listu, jaki wystosował substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Edgar Pena Parra do rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Mirosława Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie POLSKA Żydzi historia Polski Holokaust II wojna światowa aktualności katolickie Kościół papież Franciszek KSIĄŻKA