Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Kościół w dobie pandemii. Jarema Piekutowski: instytucja i hierarchia nie zdała egzaminu

- Już od dłuższego czasu Polacy nie ruszają do Kościoła tak tłumnie, jak było to wcześniej. Okres pandemii i przeświadczenie, że do kościoła nie trzeba chodzić, może przeważyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarema Piekutowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Kościół obostrzenia pandemia Msza święta POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Papież stworzył nową Polskę". Adam Bujak o pielgrzymkach papieskich

- To były 43 lata mojego towarzyszenia Janowi Pawłowi II, wiele rozmów, wiele wyjazdów. To było niezwykłe spotkania, które uduchowiają człowieka, po których byłem nasycony wielkością, wspaniałością tego człowieka (…) To były spotkania niemal syna i ojca, bo tak postrzegałem tę świętą postać - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bujak, papieski fotograf.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Jan Paweł II Tadeusz Płużański

"To nie tylko deklaracje i wyznanie wiary". Dziś poświęcenie Polski Sercu Jezusa

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Episkopat poświęci dziś Polskę Sercu Jezusowemu. Sama uroczystość została ustanowiona w XVII wieku po objawieniu się Jezusa Chrystusa świętej Małgorzacie Marii Alacoque. W objawieniach Chrystus obiecał wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, wiele łask.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA aktualności katolickie wiara społeczeństwo Kościół Episkopat Polski Kraków

"Głosił prawdę o wolności". Abp Jędraszewski ogłosił św. Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że święty Jan Paweł II głosił prawdę o wolności, przestrzegał także przed zagrożeniem wolności, jakie niesie ze sobą raport Matića dla państw Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Marek Jędraszewski Kościół katolicki religia wiara pamięć społeczeństwo Tatry małopolskie regiony POLSKA

"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju

22 lata temu rozpoczęła się VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ta najdłuższa z wszystkich pielgrzymek do kraju trwała 13 dni i zakończyła się 17 czerwca. Równo o 11:30 w sobotę 5 czerwca 1999 roku samolot z papieżem wylądował w Gdańsku, gdzie został przywitany przez władze państwowe i kościelne.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Watykan Gdańsk pielgrzymka Wadowice Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

Niemiecki kardynał złożył rezygnację. "Kościół znalazł się w martwym punkcie"

Arcybiskup Monachium i Freisingu, kardynał Reinhard Marx, złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka - poinformowała archidiecezja w wydanym komunikacie. To dla kardynała "kwestia współodpowiedzialności za katastrofę nadużyć seksualnych popełnionych przez przedstawicieli Kościoła". Jego zdaniem Kościół katolicki znalazł się w "martwym punkcie".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa Kościół Kościół katolicki papież Franciszek religia pedofilia nadużycia ŚWIAT