Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Centralne obchody Bożego Ciała w Warszawie. Przez stolicę przejdą dwie procesje

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej 9 czerwca przejdzie z bazyliki archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej z katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika do konkatedry na Kamionku.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało wiara Kościół katolicki Jezus Chrystus POLSKA Warszawa regiony

"Jego życie napełnione było Bożym Miłosierdziem". Biskup Sławomir Oder o bł. Stefanie W. Frelichowskim

Biskup Sławomir Oder powiedział, że życie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego napełnione było Bożym Miłosierdziem. Duchowny wygłosił homilię w czasie Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystia była głównym punktem 16. Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki społeczeństwo aktualności katolickie

XVI Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za czyniących pokój"

4 czerwca w całej Polsce obchodzone jest XVI Święto Dziękczynienia, którego hasłem są w tym roku słowa "Dziękujemy za czyniących pokój". Święto ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, ma przypominać, że zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. O znaczeniu Święta Dziękczynienia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Franciszek: niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek

Papież Franciszek podczas mszy w przypadającą w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego powiedział: "jakże wiele wojen, jak wiele konfliktów jest na świecie. Niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek". W bazylice Świętego Piotra modlił się o odnowę oblicza ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek wiara pokój ŚWIAT Europa

Abp. Skworc: aby uchronić człowieka przed niszczycielskimi prądami, trzeba pielęgnować rodzinę

- Pokój nie jest stanem relacji między państwami, lecz właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, po najbardziej intymne sfery każdej osoby - mówił w niedzielę, podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, nawiązując do słów Jana XXIII, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki POLSKA Śląsk Piekary Śląskie