Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia. Prezydent Andrzej Duda: zawód medyka to misja społeczna

"Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pielgrzymka Andrzej Duda prezydent Jasna Góra służba zdrowia Kościół katolicki

Abp Gallagher: papież i Stolica Apostolska są gotowi zrobić wszystko, by zakończyła się wojna

Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas wizyty na Ukrainie zadeklarował, że papież Franciszek i Stolica Apostolska "są gotowi zrobić wszystko, co możliwe", by skończyła się wojna. Ujawnił też, że Watykan jest w kontakcie z Rosją. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni papież papież Franciszek Watykan Kościół katolicki Europa

Polscy biskupi z wizytą Kijowie i Buczy. "Prosimy o zmartwychwstanie dla Ukrainy"

Polscy biskupi, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, udali się na Ukrainę. Odwiedzili m.in. Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. - Prosimy, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie - mówił prymas w homilii. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Ukraina wojna 2022 Stanisław Gądecki Wojciech Polak Kijów ŚWIAT Europa

"Nie widzieliśmy wyjścia, i pojawił się on, nasz rodak". Jan Pietrzak o Janie Pawle II

- W naszej historii ta postać w gruncie rzeczy dokonała wielkiego przełomu i przemiany, wielkiego odejścia i opuszczenia sowieckiego bloku, tego więzienia narodów. To wszystko jest zasługą św. Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA rocznica Kościół papież Karol Wojtyła Kościół katolicki społeczeństwo Jan Pietrzak Polskie Radio 24

"Pamiętajmy o jego wkładzie w walkę o wolność". Premier Morawiecki z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II

Mateusz Morawiecki upamiętnił 102. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Premier złożył kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego a na Facebook'u pojawił się wpis: "pamiętajmy o jego wkładzie w powstanie Solidarności oraz walkę o wolność i demokrację w Europie i na świecie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki Jan Paweł II papież rocznica Kościół Kościół katolicki Karol Wojtyła

Szef dyplomacji Watykanu przybywa na Ukrainę. Odwiedzi Kijów, Lwów i miejsca najbardziej dotknięte wojną

W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wojna 2022 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Ukraina Lwów Kijów wojna na Ukrainie

Abp Gądecki: ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do wiernych specjalny list z okazji 20. rocznicy ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Nawiązał w nim do sytuacji na Ukrainie. "Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Ukraina aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo

Patron Polski, męczennik, symbol pojednania. Dziś Kościół obchodzi święto Andrzeja Boboli

W polskim Kościele przypada dziś święto Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski. Jak podkreślił wicekustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Roman Swoboda, przez swoją okrutną śmierć św. Andrzej może być patronem jedności, pokoju, a także ekumenizmu i pojednania polsko-ukraińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki społeczeństwo Kościół

Prof. Andrzej Nowak o przyczynach zamachu na Jana Pawła II: mówiono wprost, że jest zagrożeniem dla systemu

- Nie mamy żadnego dokumentu podpisanego przez przywódców, który mówiłby wprost o rozkazie zabicia papieża, ale w toku śledztwa prowadzonego wiele lat, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie ślady prowadzą przez Sofię do Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II zamach Ali Agca Kościół katolicki komunizm Watykan ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Janusz Kotański: Polska jest teraz postrzegana jako potęga moralna w Europie

- W świecie, który jest pełen niepokoju, nienawiści, wojen, biedy czy rozchwiania moralnego, Ojciec Święty pozostaje jedynym trwałym wzorcem moralności i zasad, którymi należy się kierować w polityce międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki Watykan

Bp Turzyński o Wandzie Malczewskiej. "Zrealizowały się jej przepowiednie o odzyskaniu niepodległości"

Biskup radomski Piotr Turzyński powiedział, że dzięki polskiej mistyczce Wandzie Malczewskiej widzimy historię Polski przez pryzmat Bożej Opatrzności. Jej przepowiednie dotyczące między innymi odzyskania przez Polskę niepodległości, realizowały się w historii i są dowodem ingerencji Boga. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Sejm Kościół katolicki