Polskie Radio
Section05
tradycja

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja śmierć KSIĄŻKA baśnie

"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim

"Skarby śląskiej szafy" to unikatowa wystawa, którą przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja dokumentuje różne aspekty związane ze śląskim strojem, prezentowanym w całej okazałości w podziale na regiony – od Górnego Śląska, poprzez Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński, po Beskid Śląski.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa tradycja stroje narodowe Śląsk wystawa muzeum Piotr Firan Dorota Stabik

Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki

Czy pasję do historii, jedzenia i literatury można połączyć? Okazuje się, że te dziedziny mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Udowadnia to w swoich audycjach Łukasz Modelski. W "Zagadkowej niedzieli" opowiedział Trójkowym słuchaczom o mące i o tym, jak cennym produktem spożywczym była ona na przestrzeni wieków. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski Katarzyna Stoparczyk Trójka jedzenie KULTURA tradycja

Śląsk otwiera szafę!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otwiera przed zwiedzającymi przepastną, barwną śląską szafę. Pełno w niej kiełbas i jelenioków, ciasnoch i kań. O wyjątkowym stroju ludowym, który inspiruje nie tylko tradycyjne uroczystości, ale i współczesnych młodych projektantów opowiadała nam Anna Grabińska-Szczęśniak – kuratorka wystawy „Skarby śląskiej szafy”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja taniec Patrycja Zisch stroje narodowe

Jesień na polu / Осінь на полі

W dzisiejszej audycji Piotr Dorosz opowie o różnych pracach polowych. Rozmawialiśmy już o żniwach, ale to była tylko jedna z "polnych aktywności". Czy najważniejsza? Niezupełnie. Żniwa były bardzo ważne, bo to od plonów zależał dobrobyt mieszkańców wsi, ale tak naprawdę były one tylko wynikiem wszystkich innych działań na polu, które do żniw prowadziły.
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina

Zanim opadną liście. Poznań u styku kultur

U zbiegu tego, co odchodzi i tego, co przychodzi, pokolenia gasnącego i młodych zbuntowanych serc, wyrasta novum, muzyczny festiwal styku kultur. Dochodzi do muzycznego spotkania młodych z pokoleniem starszym, wychowanym w audiosferze wsi przed elektryfikacją, kiedy to – żeby posłuchać muzyki – trzeba było sobie ją… zrobić.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Faryńska Poznań taniec

Artystyczna narracja o Wielkim Głodzie

Holodomor – sztuczne „morzenie głodem” wywołane przez komunistyczne władze ZSRR, to klęska, która szczególne dotknęła Ukrainę (wschodnią i centralną). Przyczyniła się do śmierci milionów Ukraińców. Źródła wciąż są niejednorodne. Szacuje się, że zginęło od 3 do 10 milionów ludzi. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę tej zbrodni (1932-1933).
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Mariana Kril Ukraina Wielki Głód