Polskie Radio
Section05

tradycja

Sam z muzyką. Poszukiwania i odkrycia Mateusza Kowalskiego

W audycji naszym gościem był Mateusz Kowalski - multiinstrumentalista, śpiewak, od ponad dekady studiujący muzykę tradycyjną polskiej wsi, głównie radomską i kielecką, często bezpośrednio od muzykantów i śpiewaczek. Znany jest między innymi z takich zespołów jak Tęgie Chłopy, Nicponie, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kompania Adama Struga, Monodia Polska czy Radical Polish Ansambl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Szczęśniak muzyka współczesna muzyka elektroniczna muzyka eksperymentalna minimalizm folk muzyka świata

Czy Polacy wierzą w przesądy? "Niektóre zachowania są powtarzane z przyzwyczajenia"

Przesądy są zakorzenione w polskiej kulturze i często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Część osób traktuje je jako formę zabawy, element tradycji, a inni wierzą w ich moc i wpływ na przyszłość. Przesądy, które dotyczą np. pecha związanego z czarnym kotem, rozbiciem lustra, czy przechodzeniem pod drabiną, są nadal powszechnie znane i w różnym stopniu przestrzega. 
Zobacz więcej na temat:  przesądy magia społeczeństwo badania KULTURA

Raphael Rogiński o wspólnocie w pradziejach i pradziejach wspólnoty

Wielość języków, brzmień, kultur i wiejący po wzgórzach wiatr. Serbskie pieśni, sufickie teksty i wciągający mistycyzm. Między innymi te wątki zainspirowały Raphaela Rogińskiego i grupę Ružičnjak Tajni w składzie Svetlana Spajić, Marina Džukljev i Tijana Stanković do stworzenia wspólnie albumu Bura.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Szczęśniak muzyka współczesna muzyka elektroniczna muzyka eksperymentalna minimalizm Raphael Rogiński Serbia folk muzyka świata Słowenia Francja

Modularne syntezatory, ciało i cisza. Jak Aleksandra Słyż myśli o dźwięku?

Aleksandra Słyż, kompozytorka i sound designerka, tworzy unikalne przestrzenie dźwiękowe, łącząc modularne syntezatory, instrumenty akustyczne oraz pracę z ciałem. Jej twórczość to eksploracja harmonii, barw i napięć, gdzie cisza i dźwięk współistnieją w ciągłej przemianie. W rozmowie w studiu Dwójki opowiada o procesie twórczym, najnowszych projektach oraz eksperymentach z czasem i przestrzenią, które prezentuje na festiwalach w Polsce i za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Szczęśniak muzyka współczesna muzyka elektroniczna muzyka eksperymentalna Studio Eksperymentalne Polskiego Radia awangarda minimalizm dudy

Noc świętojańska jest dopiero dziś. Polacy często się mylą

Najkrótsza noc w roku – noc przesilenia letniego, noc Kupały i sobótek – już za nami. Była 21 czerwca 2025. Przed nami natomiast noc świętojańska – czyli ta poprzedzająca dzień, od którego wzięła swoją nazwę: uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca. Skąd jednak to nazewnicze zamieszanie? Co oznaczają te różne terminy?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa chrześcijaństwo lato

Czas na Kazimierz. 59. OFKiŚL od 27 czerwca

W przyszłym tygodniu Kiermasz pod kogutkiem usłyszymy jak zawsze - prosto z trwającego w Kazimierzu Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zanim jednak do reszty pochłonie nas tegoroczny konkurs, w audycji przypominamy wybrane występy ubiegłorocznych laureatów oraz, głosami organizatorów, zapraszamy na festiwal tegoroczny.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Aleksandra Stec