Polskie Radio
Section05
tradycja

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe

Spotkanie z Polakami z Brazylii

Jedną z charakterystycznych cech stanu Parana na południu Brazylii jest to, że zaskakująco często można tam usłyszeć… język polski. Na przełomie XIX i XX wieku przyjechało tu wielu imigrantów z Europy – Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec. Polacy w Brazylii do dziś zachowują swoją kulturę i język, w wielu wypadkach bardzo archaiczny, grają polską muzykę i dbają o polskie zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Brazylia Polonia Magdalena Tejchma

Andrzejki dawniej i dziś. Jak zmieniały się zwyczaje związane z tym obrzędem?

Lanie wosku, ustawianie butów czy rzucanie za siebie skórki z jabłka - to niektóre z wróżb towarzyszących obchodom andrzejek. Ludowy obrzęd przypadający na noc z 29 na 30 listopada obecnie jest przede wszystkim okazją do zabawy. Pewne zwyczaje z nim związane wciąż jednak nam towarzyszą podczas obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Klaudia Wasiek Andrzejki święta tradycja zwyczaje

Polska porcelana

W 2023 r. mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa Justyna Piernik Włocławek

"Nieprzezroczyste". Agnieszka Pajączkowska bada historie chłopskiej fotografii

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja fotografia rzemiosło Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz tradycja

Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej"

- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach. Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jakub Kukla Europa Środkowo-Wschodnia tożsamość tradycja Dwójka Beata Bolesławska-Lewandowska

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa tradycja Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki filharmonia narodowa Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"11 listopada coraz mocniej kojarzy się ze spożywaniem rogali świętomarcińskich". Rośnie popularność polskiego wypieku

W Polsce zarejestrowanych jest 87 producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich. W ocenie wiceszefa KOWR Marcina Wrońskiego uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu spowodowało, iż jest on znany w całym kraju, a nie tylko w Wielkopolsce.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości rogal świętomarciński GOSPODARKA tradycja konsument KOWR