Redakcja Programów Katolickich

Jezu, ufam Tobie!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 15:00
Niektórym trudno się do tego przyznać, innym trudno to zrozumieć, ale wszyscy potrzebujemy Miłosierdzia.
Audio
Święta s. Faustyna Kowalska
Święta s. Faustyna Kowalska

Październik to miesiąc różańca i choć ta modlitwa jest niestety często kojarzona, jako zaściankowa forma pobożności, to w dziejach świata okazała się narzędziem niezwykle skutecznego wołania o Bożą pomoc w konkretnych sytuacjach.

- Prosta modlitwa i wielka wiara czynią cuda, co dobrze oddaje także jedno krótkie zdanie, które dziś powtarzane jest we wszystkich językach świata: Jezu ufam Tobie – powiedziała Małgorzata Bartas – Witan, w audycji „Familijna Jedynka” w radiowej Jedynce.

- Autorką tego zawołania jest niepozorna polska zakonnica, której wspomnienie Kościół obchodzi 5 października. To święta Faustyna Kowalska, zwana Sekretarką Bożego Miłosierdzia – dodał Przemysław Goławski.

Początek drogi św. Faustyny ku Miłosierdziu, związał ją z podwarszawską miejscowością Ostrówek, gdzie mieszkała w domu Państwa Lipszyców. Dom ten stoi do dziś i służy do celów duszpasterstwa młodych. Prowadzą go siostry Jezusa Miłosiernego. Siostra Dominika Steć, mieszkanka tego domu twierdzi, że droga do Bożego Miłosierdzia wiedzie przez drobne czyny. - Naprawdę nie musimy spełniać nic więcej poza tym, co jest nam codziennie dane – tłumaczy s. Dominika Steć. - Miłosierdzie to jest nasza ostatnia deska ratunku. Wizerunek Jezusa Miłosiernego, jaki był objawiony siostrze Faustynie i został namalowany na jej polecenie to Jezus z ręką podniesioną do błogosławieństwa, nie do karania – podkreśla przełożona Domu św. Siostry Faustyny w Ostrówku.

 

Miłosierdzie będzie również głównym tematem poruszanym podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ich hasło brzmi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Patronem wydarzenia jest między innymi św. Faustyna Kowalska. Polska będzie gospodarzem tych uroczystości i na kilka dni, od 26 do 31 lipca 2016 r., stanie się centrum świata dla wszystkich chrześcijan. Do naszego kraju przybędzie 2 miliony młodych ludzi z całego globu.

To właśnie w Krakowie odbędą się wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży i spotkania z papieżem Franciszkiem. Wcześniej zaplanowano Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji w dniach 20-25 lipca 2016.

- W młodych Ojciec Święty widzi nadzieję dla świata. On wierzy, że Miłość, która jest siłą napędową świata, człowieka, a zwłaszcza człowieka młodego, znów będzie kochana - zapewnia bp Damian Muskus, szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, nawiązując do słów św. Franciszka z Asyżu, który wołał, że Miłość nie jest kochana.

Papież Franciszek w specjalnym orędziu na ten dzień, napisał: „Drodzy młodzi, doszliśmy do ostatniego etapu naszego pielgrzymowania do Krakowa, gdzie w lipcu przyszłego roku będziemy wspólnie świętowali XXXI Światowy Dzień Młodzieży”.

- Próbujemy przygotować polską młodzież oraz tą, która nas odwiedzi, do jak to ujął papież Franciszek: „wielkiego jubileuszu młodych ludzi” – powiedział ks. Paweł Mielecki z Sekcji Pastoralnej, gdzie przygotowywane są duchowe podstawy Światowych Dni Młodzieży. - Spotkanie w Krakowie będzie wyjątkowe i bardzo związane z Rokiem Miłosierdzia. To okazja dla wielu młodych, żeby z Miłosierdziem się spotkać i je przeżyć. Będzie to możliwe między innymi w przygotowywanych Strefach Pojednania – dodał ks. Paweł Mielecki.

Jak zapewniają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, Kraków przygotowuje się do pełnienia roli stolicy świata. Już od kilku miesięcy, w Polsce wybrzmiewa hymn ŚDM 2016.

Jak powiedziała Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM, uczą się go już wszystkie wspólnoty, parafie i cały kraj. – A nawet cały świat! - dodał Andrzej Pietrzyk z Zespołu ds. Kontaktów Międzynarodowych ŚDM. - Powstają adaptacje hymnu w wielu językach. Mamy już dwie wersje po arabsku, kilka wersji angielskich, oraz w języku hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, węgierskim, a nawet po chińsku i koreańsku.

- To już się dzieje – zapewnia Andrzej Pietrzyk. - Myślę, że nie ma w tej chwili w Polsce żadnego wydarzenia kościelnego, gdzie by temat Światowych dni Młodzieży się nie pojawił. Chcemy sprowadzić do Krakowa jak najwięcej młodych ludzi.

Organizatorzy oświadczyli również, że ruszyła też oficjalna rejestracja pielgrzymów, która jest możliwa dzięki specjalnemu systemowi na stronie: www.krakow2016.com. Według danych, przedstawionych przez Ewę Korbut, przekroczyliśmy już 360 tys. deklaracji przybycia do Krakowa, wysłanych ze 127 krajów świata. - Ostatnio pojawiły się zgłoszenia z takich miejsc jak Mołdawia czy Kuwejt. Takie liczby w Madrycie, który organizował Światowe Dni Młodzieży w 2011 r. pojawiły się dopiero około marca. Jesteśmy więc już kilka miesięcy do przodu – przyznała Ewa Korbut.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają autorka audycji: Sylwia Sułkowska oraz prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

***

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 04.10.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

kawa

Zobacz więcej na temat: Światowe Dni Młodzieży 2016