Redakcja Programów Katolickich

400 lat działalności bazylianów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 22:00
Zakon bazylianów obchodzi w listopadzie jubileusz 400-lecia powstania. O nietypowym znalezisku, misji zakonu oraz o niespodziance, jaką sprawił zakonnikom Jan Paweł II opowiedzieliśmy w audycji „Ślady na piasku”. Gośćmi audycji byli: historyk dr Radosław Dobrowolski, ks. Andrzej Chutkowski i o. Piotr Kuszka, bazylianin, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.
Audio
Wnętrze kościoła Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej
Wnętrze kościoła Narodzenia NMP w Białej PodlaskiejFoto: https://commons.wikimedia.org/Loraine

Na świecie jest ich ponad 500, w Polsce kilkunastu. Bazylianie - jedyny męski zakon greckokatolicki w naszym kraju. W tym roku oprócz okrągłego jubileuszu powstania obchodzi również 150 - rocznicę kanonizacji w Kościele powszechnym – św. Jozafata Kuncewicza, który jest uważany za twórcę kongregacji. Jego relikwie znalezione zostały w kościele katolickim w Supraślu.

- Nazwa bazylianów została uformowana na wzór zakonów rzymskokatolickich, tak jak franciszkanie od św. Franciszka, czy dominikanie od św. Dominika. Założycielami byli: Jozafat Kuncewicz i bp Józef Welarmin Rutski, którzy czerpali z nauki św. Bazylego Wielkiego - powiedział dr Radosław Dobrowolski i dodał, że miał to być zakon klerycki działający w społeczeństwie unickim, zwłaszcza na obszarach Wielkiego Księstwa Litewskiego.


***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Data emisji: 25.11.2017 r.

Godzina emisji: 6:10