Redakcja Programów Katolickich

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 07:00
26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
Audio
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Centralne obchody jubileuszu 100 lat pobytu w Polsce zaplanowano na 22-24 maja br. Odbywać się będą Sanktarium Maryjnym w Górce Klasztornej, które uchodzi za najstarsze miejsce objawień Maryi na ziemiach polskich (1079 r.). Jest to zarazem jeden z pierwszych domów zakonnych Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce, który erygowano już dwa lata po przybyciu do Wielunia.

Obecnie Polska Prowincja Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny liczy 189 profesów, z czego poza granicami kraju, na wszystkich kontynentach, posługuje 63 kapłanów. Prowincja Polska dała Kościołowi Powszechnemu dwóch biskupów misyjnych na Madagaskarze (bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF) i w Papui Nowej Gwinei (bp Dariusz Kałuża MSF). Polscy kapłani posługują m. in. na Kubie, na Madagaskarze, w Papui Nowej Gwinei, za kołem podbiegunowym północnym (Norwegia) i na Białorusi. W Polsce, oprócz duszpasterstwa parafialnego, Zgromadzenie posługuje przede wszystkim rodzinom poprzez specjalistyczne ośrodki rekolekcyjne w Bąblinie, w Kazimierzu Biskupim, Górce Klasztornej i na Szczytniku (Kotlina Kłodzka). Troska o rodzinę płynie ze świętorodzinnej duchowości misjonarzy oraz jest wyrazem zaangażowania w przygotowanie dobrej gleby dla powołań misyjnych w kluczu charyzmatu Zgromadzenia: misje-powołania-rodzina.

 

***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Godzina emisji: 23:30