Redakcja Programów Katolickich

Geniusz rządzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 07:00
Osoba Prymasa Wyszyńskiego ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Choć o samym Prymasie mówi się wiele, poruszając różne aspekty jego bogatej osobowości, to problematyka przywództwa wydaje się być traktowana po macoszemu. A przecież nie sposób zrozumieć procesów zachodzących w Kościele i w jego relacjach z państwem komunistycznym pomijając lub nie do końca doceniając ten właśnie aspekt.
Audio
Prymas Stefan Wyszyński
Prymas Stefan WyszyńskiFoto: Polona.pl/dp

Kard. Wyszyński od 1949 do 1981 roku (z 3 letnią przerwą związaną z uwięzieniem) pełnił rolę  przewodniczącego KEP nie unikając, na przykład, kontaktów z przedstawicielami najwyższych władz partyjno-państwowych, co w tamtym okresie było trudnym do zrozumienia posunięciem.

28 maja, w 40-roczncę śmierci Prymasa  Wyszyńskiego o wyjątkowych zdolnościach zarządczych, wręcz „geniuszu rządzenia”, dzięki którym Kościół w Polsce mógł działać i przetrwać - mówić będzie gość audycji – prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jeden z redaktorów  „Pro Memoria”.

 

***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Godzina emisji: 23:30