Redakcja Programów Katolickich

Mama Fatima

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 12:07
Kultura i duchowość mieszkańców Papui Nowej Gwinei, naznaczona jest ścisłą więzią pomiędzy światem żywych i zmarłych. Była i jest do dziś doskonałym polem do przekazywania Nowiny o Chrystusie. O kulcie Maryi w tamtym rejonie, opowiedzieli misjonarze pracujący na Papui Nowej Gwinei.
Audio
Matka Boska (zdj. ilustracyjne)
Matka Boska (zdj. ilustracyjne)Foto: gnuckx/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Papuasi są mieszkańcami  regionu, który względnie niedawno usłyszał Ewangelię. Posiadają bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, łączące aspekty boskie i ludzkie: rodzinne, społeczne, gospodarcze i polityczne. Duchowość stanowi styl życia Papuasów, integralną część ich światopoglądu, wyrażanego w codziennym życiu.

Wraz z postępującą ewangelizacją rozwijał się kult maryjny. Papuasi są bardzo maryjni. Każdy kościół, kaplica czy przydomowa kapliczka posiada Jej figurę. Maryjność Papuasów jest szczególnie widoczna 15 VIII w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w październiku. Na początku miesiąca każda wioska, przynosi wówczas do kościoła statuę Maryi i po błogosławieństwie przenosi ją do wioski, gdzie przez cały miesiąc figurka wędruje od wspólnoty do wspólnoty. Szczególną czcią Papuasi darzą Figurę z Fatimy nazywaną tutaj „Mama Fatima”.


***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 19.08.2017 r.

Godzina emisji: 16:30